Нови Београд / - Википедија
05/02/2022 u 09:57 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Београд најзагађенији град на свијету

За собом је Београд оставио чак и Њу Делхи који је познат по црним рекордима када су у питању отрови у ваздуху

Београд се поново нашао на првом мјесту најзагађенијих градова на свијету, те је аларм на мјерним апликацијама током ноћи био у јако опасној љубичастој боји, док је сада у црвеној који се оцјењује као нездрав, према сајту за мјерење загађености ваздуха Аир Висуал, преноси Н1.

Како преноси Еко стража, ноћас је уз Београд била бројка 237 на апликацији која мјери загађење у градовима широм света.

За собом је Београд оставио чак и Њу Делхи који је познат по црним рекордима када су у питању отрови у ваздуху.

Сада је ситуација нешто боља, али Београд је и даље у црвеном, што значи да је ваздух јако опасан по здравље, посебно за осјетљиве групе, тј. оне који имају проблема са дисајним органима.

Еко стража додаје "у коју категорију онда сврстати Лазаревац, Суботицу, Ниш и Крушевац који иде и до 411, скоро дупло од Београда".

У таквим ситуацијама најбоље је остати код куће, а ко посебно мора да води рачуна о томе за портал Нова.рс је говорио др Петар Боровић.

- Пошто је загађење ваздуха велико, напоље не би требало да иду плућни болесници, људи који имају анемију, затим кардиоваскуларни болесници, астматичари, а није добро ни за дјецу - каже доктор Петар Боровић.

Доктор је истакао зашто су ове категорије угроженије од других кад је ваздух видљив голим оком.

- Њихов организам већ има своје проблеме, а све ово додатно погоршава постојеће стање, тако да онда настају додатни проблеми – нема довољно ваздуха, јављају се главобоља, нервоза, а мора човјек да дише - казао је он.

Раније је и др Дејан Жујовић, пулмолог, за портал Нова.рс говорио о последицама које загађен ваздух оставља по наше здравље.

 - С једне стране, због огромног загађења су могуће краткорочне последице по здравље. Ту је бронхитис, као и погоршање хроничних болести плућа, попут астме. Међутим, осим тога, могућа је већа појава инфаркта и можданог удара у тим данима већег загађења. Тада и отприлике људи 30 одсто чешће завршавају у коронарним јединицама у болницама - упозорио је Жујовић.

С друге стране, отрови у ваздуху нас трују на дуже стазе, што долази на наплату касније, с годинама, и то врло скупо.

 - То је свакако већи број карцинома плућа, по ком иначе предњачимо у Европи. Такође, свако осмо дијете које оболи од астме обољело је због нездравог ваздуха - напомиње доктор Жујовић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 19:32