
Sjedinjene države nemaju u planu da biraju lidere na Balkanu. Ne želim da razočaram neke, ali sankcije neće biti naš glavni alat, to nije rješenje za Balkan. Rješenje su izbori i motivisanje građana i javnosti da učestvuje u političkom prostoru. Mora da se otvori veći prostor za dijalog sa civilnim društvom. Bez obzira da li političari razumiju moje poruke, vjerujem da ih javnost razumije, rekao je Gabrijel Eskobar, zamjenik pomoćnika sekretara Biroa za evropska i evroazijska pitanja Stejt departmenta.
Eskobar je rekao da su zemlje regiona postigne veliki napredak na putu ka EU i da SAD žele da podrže te naprije i vide sve zemlje kao članice što prije.
- Razlika u ovoj administraciji jeste da govorimo o hitnosti rješavanja nekih problema na putu regiona ka EU. Sve zemlje Zapadnog Balkana treba da budu deo EU i to što prije. Nova administracija u SAD želi to da podrži. Nećemo da govorimo o problemima devedesetih godina već o mogućnostima 21. vijeka za region - naveo je Eskobar.
On je istakao da je Srbija, kao zemlja regiona koju najbolje poznaje, od 2000. godine postigla veliki ekonomski napredak i ima potencijal da raste te da Bajdenova administracija u tome vidi šansu za cijeli region.
- To se već dešava, kovid kriza je to intenzivirala – mi vidimo da su srpski turisti išli u Albaniju na ljetovanje, da su Albanci dolazili u Srbiju da se vakcinišu - naveo je Eskobar dodajući da to pokazuje da Incijativa otvoreni Balkan može da se razvija.
On je istakao da je svjestan da postoji mnogo izazova za dalji razvoj regiona.
- Jedan od najvećih izazova je to što mnogi političari na ovom prostoru još uvijek raspravljaju o problemima iz devedesetih godina koji su odavno trebali da budu riješeni, da je za to bilo političke volje. Nažalost, vidimo trend koncentracije moći u političkim partijama dok sa druge strane, ekonomsku moć mogu da imaju samo oni povezani sa tim političkim partijama - istakao je Eskobar.
Коментари (0)
Оставите свој коментар