Lazar Tomović / Milovan Novović
16/07/2022 u 23:55 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Država zaboravlja pčelare

Pčelarstvo nema podršku, jedino lokalne uprave daju premije, i svaki koji ima preko 50 društava, dobija godišnje oko 200 eura. To je značajna pomoć, za pohvalu, ali od Ministarstva poljoprivrede - ništa - kaže Lazar Tomović, predsjednik bjelopoljskog Udruženja "Pčelar".

Na području bjelopoljske opštine nekoliko prethodnih godina pčelari su muku mučili sa prinosom i sve je bilo na granicama održivosti. Bile su to loše godine, ali dosadašnji prinosi meda najavljuju dobru godinu, kazao je predsjednik Udruženja "Pčelar", Lazar Tomović.

- Pčelarstvo se nalazi i dalje na margini, iako smo mislili da će nam posvetiti dužnu pažnju. A pčele to zaslužuju, ali pčelarstvo nema podršku, jedino lokalne uprave daju premije, i svaki koji ima preko 50 društava, dobija godišnje oko 200 eura. To je značajna pomoć, za pohvalu, ali od Ministarstva poljoprivrede - ništa. Tu smo zakinuti, iako je pčelarstvo rizično i nisko profitabilno zanimanje. Od Ministarstva poljoprivrede nema premija, iako drugi poljoprivredni proizvođači imaju tu podršku. I to je jedino da u Crnoj Gori nema premija od države, za razliku od država u okruženju. Naročito kad je loša godina. Bez tih premija nema iskoraka u pčelarstvu - kaže Tomović.

Podstrek za razvoj turizma

Tomović se već 28 godina bavi pčelarstvom. Počeo je slučajno, družeći se sa pčelarima...

- Razlika u držanju pčele ima u odnosu na moje početne korake, ali sa godinama sam sticao nova znanja i iskustva. Potrebno je mnogo ulaganja, rada i truda, a pčelarstvo sa druge strane zahtijeva edukaciju i nova saznanja. Zbog toga mi je žao jer nema interesovanja među mladima, a bez mladih nema perspektive. Mi smo uvijek otvoreni za saradnju i savjete onima koji žele da se uključe u ovaj posao - istakao je Lazar Tomović.

Naglašava da pčelarstvo treba posmatrati i sa aspekta turizma.

- Med i pčelarstvo mogli bi biti podstrek za razvoj turizma - poručuje Tomović.

On dodaje da je problem u prihrani i liječenju. Sve je to skupo, i ispada da su pčelari fanatici i sve rade iz ljubavi prema pčelama.

- Prethodnih godina su oni koji su selili pčele mogli prihodovati. Sada smo negdje na pola godine, tako da očekujemo dobre prihode. Za pčelarstvo u Crnoj Gori dobar iskorak bi bio kada bi nas država pomogla. Mi u Crnoj Gori imamo slabije pčelinje paše, glavna nam je livadska koja traje do 15 dana, voćna paša služi nam kao podsticajna za razvoj pčela - naveo je Tomović.

U aprilu su bjelopoljski pčelari posjetili Sajam pčelarstva i opreme u Arilju, a prema riječima Tomovića, posjeta je bila sadržajna.

- Sajam je bio i edukativnog karaktera, poznati pčelar predstavio je tehnike kako on pčelari, ali predstavio se i jedan profesor stručnjak iz ove oblasti. Bilo je oko dvadeset pčelara iz Bijelog Polja. Sve su to sprovedene aktivnosti od kada sam ja na čelu udruženja. Planiramo da posjetimo Bosnu i Hercegovinu, jer je važno razmijeniti iskustva i znanja kako bi pčelari usvojili nove vještine - dodao je Tomović.

Podsjetio je da Udruženje "Pčelar" broji 110 članova. Kaže da im među članostvom nedostaju mladi pčelari kojima bi prenijeli svoje znanje.

- Među mlađom populacijom nema interesovanja za pčelarenje. Zato ćemo raditi da članstvo omasovimo i da imamo što veći broj mladih pčelara. Mora se o pčelarstvu voditi računa više, naročito to treba da čini Ministarstvo pljoprivrede, kako bi mlade ljude animirali, a oni u pčelarstvu videli svoju šansu. Sada toga nema i mladi ne pokazuju interesovanje - kaže Tomović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
16. april 2025 00:54