Ljubica Mićanović / -B.Brašnjo
08/02/2022 u 14:03 h
Biljana BrašnjoBiljana Brašnjo
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ljekovita voćka iz Boričja stiže i do Njemačke

Supružnici Miodrag i Ljubica Mićanović na području Pive začetnici su uzgoja aronije. U selu Boričje, na porodičnom imanju prije deset godina oformili su plantažu sa 500 stabala te ljekovite voćke s namjerom da im to bude hobi kojim bi upotpunjavali slobodno vrijeme, posebno Miodrag nakon prijevremenog penzionisanja u Rudnicima boksita.

Za kratko vrijeme hobi je postao posao od kojeg Mićanovići, umjesto slobodnog vremena upotpunjavaju kućni budzet.

-Ideja da zasadimo aroniju potekla je od Miodragovog prijatelja. Probali smo i uspjelo je, i sada se ne kajemo bez obzira što imamo dosta posla na plantaži, kaže u razgovoru za "Dan" Ljubica.

Aronija ih je, istakla je ona, vratila selu koje su samo povremeno posjećivali, a sada u Boričju borave i po više mjeseci tokom godine jer voćka koju uzgajaju zahtijeva dosta rada.

-Ipak nije sve kao u literaturi, aronija zaista zahtijeva dosta posla ako mislite da je uzgajate kako treba i da vam ona daje plod. Pokazalo se da joj je u Boričju, selu koje je na 1.200 metara nadmorske visine, pogodno, a uz rad onda se i isplati, naglašava ona.

Iz domaćeg uzgoja

- Još ljudi nisu na pravi način postali svjesni blagodati koje nam priroda daje. Istina je da su domaći proizvodi nešto skuplji od onih koji se mogu pronaći u trgovinama, ali kad je zdravlje u pitanju uvijek se novca nađe, istakla je Mićanovićka.

U Boričju koriste i stabla voćki koje imaju, pa prave i domaću rakiju, a kad su sajmovi koji su im prilika da promovišu svoj rad, na štandu Mićanovića nađe se i slanina i pršuta, koju takođe prave iz domaćeg uzgoja.

Rad na plantaži počinje u rano proljeće, aroniju treba plijeviti, podrezivati, obezbijediti joj dosta vode. Najviše posla bude tokom berbe i transporta do Nikšića gdje Mićanovići inače žive. Ljubica kaže da količina ploda zavisi i "od godine", ali se visprena domaćica trudi da od voćke iskoristi najviše što može. Pravi likere, guste sokove, aroniju nude sirovu i sušenu, a posebno ističe matični sok koji se dobija hladnim cijeđenjem voćke i bez ikakvih je dodataka, ni vode, ni šećera.

- Ko jednom proba taj sok uvijek će ga koristiti jer daje brojne benefite za zdravlje, čak ga poslednjih godina i ljekari preporučuju, posebno pacijentima koji imaju problema sa krvnom slikom. Mi već godinama imamo stalne mušterije, a naši proizvodi idu i van Nikšića i Crne gore, čak i u Njemačku odakle naručuju jer kažu da je nevjerovatna razlika u kvalitetu aronije sa našeg gazdinstva i one koju oni tamo mogu da kupe, ispričala je Ljubica.

Prihod zavisi od količine ploda, a kako je prošla godina bila sušna, tako je i Ljubica mogla manje da napravi proizvoda. Kako zbog ljekovite voćke više borave u Boričju, tako su odlučili da uz plantažu sebi "pronađu" još koji hobi, pa su počeli da se bave i pčelarstvom, a u njihovoj paleti proizvoda može se naći i smjesa od meda i aronije koja je, kako Ljubica kaže, takođe izuzetno ljekovita i kupci je traže.

B.B.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
03. april 2025 05:41