
Prema riječima predsjednika Društva maslinara Bar, Ćazima Alkovića, muva masline je najveća štetočina ne samo u Crnoj Gori, već i u svim zemljama gdje se gaje masline. Alković ističe da se na njenu prisutnost u maslinjacima mora obratiti posebna pažnja.
- Populacijom može izazvati ozbiljne štete, koje se ogledaju u smanjenom prinosu i slabijem kvalitetu maslinovog ulja. Za pravovremeno suzbijanje i funkcionalno upravljanje procesom zaštite masline od napada muve masline, značajnu ulogu ima odgovarajuće praćenje i kontrola prisustva ove značajne štetočine. Tradicionalno, već duži niz godina Biotehnički fakultet blagovremeno organizuje praćenje i kontrolu prisustva muve masline. Praćenje se vrši poznatim metodama, tj. upotrebom "žutih pločaˮ i "Mc phailˮ klopki, te uzorkovanjem plodova u proizvodnim zasadima maslina - kaže Alković i dodaje:
- Stručnjaci sa Biotehničkog fakulteta postavili su sredstva za praćenje prisutnosti muve masline, Žute ploče i "Mc phailˮ klopke na tri lokaliteta u Baru i četiri u Ulcinju. Žute ploče i "Mc phailˮ klopke su postavljene u Dobroj Vodi, Starom Baru i Bjelišima u Baru, dok su četiri klopke postavljene u Ulcinju na lokalitetu Valdanosa. Istovremeno, sa svakog lokaliteta uzorkuju se plodovi radi pregleda u laboratoriji.
Svake sedmice, kako ističu stručnjaci Biotehničkog fakulteta, obilaze postavljene klopke, te uzorkuju plodove koje odnose u laboratorije na analizu.
- Nakon detaljnog pregleda i analize plodova, sačinjava se izvještaj o prisustvu muve masline u maslinjacima Bara i Ulcinja. Pored informacije o prisustvu muve masline, izvještaj sadrži i preporuke o potrebi tretiranja, te o hemijskim sredstvima kojima je potrebno tretirati ovog štetnika. Žute ploče i "Mc Phailˮ klopke su 28. juna ove godine postavljene na tri lokaliteta u Baru i četiri u Valdanosu, a istog dana su sa navedenih lokaliteta uzorkovani plodovi radi pregleda u laboratoriji. Pregledom plodova u laboratoriji koji je urađen istog dana utvrđeno je da u plodovima nema infestacije - kaže on.
Alković ističe da Društvo maslinara Bar ima odličnu saradnju sa Biotehničkim fakultetom, koji svim maslinarskim orgnizacijama u Crnoj Gori svake sedmice nakon kontrole žutih ploča, klopki i plodova dostavlja izvještaj o stanju sa preporukama za eventualno reagovanje. Rukovodstvo Društva maslinara Bar svim raspoloživim kanalima komunikacije širi dobijene informacije o prisustvu muve masline, kako bi one došle do što većeg broja maslinara i kako bi reakcija bila pravovremena.
- Praćenje prisustva muve maslina je od izuzetnog značaja kako za očuvanje ploda masline, tako i za kvalitet maslinovog ulja. Društvo maslinara Bar ovom problemu pristupa sa posebnom ozbiljnošću, a raduje što i predstavnici Biotehničkog fakulteta veoma posvećeno prate prisustvo štetočina u maslinjacima. Samo sinergijom svih aktera u ovoj oblasti se može doći do uspjeha, očuvati plod i njegov kvalitet, što na kraju rezultira vrhunskim kvalitetom maslinovog ulja, a što je cilj svih maslinara - zaključuje Alković.
Коментари (0)
Оставите свој коментар