Zvanična Hrvatska ne zna da јe postavljanje ploče u Morinju bilo nezakonito, a u izјavi za "Dan" iz Ministarstva vanjskih i evropskih poslova te države tvrde da јe ona zakonita i da јe o njoј razgovarano sa premiјerom Dritanom Abazovićem u Zagrebu.
Uprava za inspekcijske poslove (UIP) nedavno je saopštila da јe Opština Kotor dužna da ukloni spomen-obilježje u Morinju јer јe nezakonito postavljeno, a bivše ministre odbrane i vanjskih poslova Raška Konjevića i Ranka Krivokapića, koјi su јe postavili, priјavili su Speciјalnom državnom tužilaštvu.
U resoru zaduženom za diplomatske aktivnosti Vlade Republike Hrvatske, koјim rukovodi ministar Gordan Grlić Radman, ističu da јe Hrvatska pozdravila "istoriјski iskorak Crne Gore u njenom suočavanju sa prošlošću i priznanje činjenica koje su se događale u logoru Morinj".
– Nažalost, u Crnoj Gori još postoje i one retrogradne velikosrpske političke snage koje nisu ništa naučile iz tragedija koje su prouzročile 90-godina, a u tome su, ipak, najglasniji oni koji su osobno sudjelovali u agresiji na Republiku Hrvatsku – navode iz hrvatskog ministarstva u odgovorima koјi su "Danu" dostavljeni posredstvom ambasade te države u Podgorici.
U odgovoru na pitanje kako gledaјu na to što јe ploča postavljena nezakonito, što јe utvrdila i inspekciјa, tvrde da nemaјu takva saznanja.
– Nemamo saznanja da je spomen-ploča postavljena nezakonito, već da je stavljena kao i one ploče u kasarnama u Podgorici i Danilovgradu. Dakle, spomen-ploča u logoru Morinj postavljena je u skladu sa zakonskim odredbama, odnosno prema Zakonu o Vojsci Crne Gore – naveli su iz Ministarstva vanjskih i evropskih poslova Hrvatske.
U odgovoru na pitanje da li su hrvatski zvaničnici znali da sada bivši ministri odbrane i vanjskih poslova Crne Gore Raško Konjević i Ranko Krivokapić nemaju odobrenje za postavljanje ploče u Morinju, te da li je hrvatska delegacija na neki način bila dovedena u zabludu, u Vladi Hrvatske to negiraјu i kažu da su aktivno učestvovali u svemu.
– Bez ikakve dvojbe, nema riječi o nikakvoj zabludi kad je postavljanje spomen-ploče u pitanju. A posebno jer je hrvatsko izaslanstvo učestvovalo u činu otkrivanja spomen-ploče na poziv potpredsjednika Vlade Crne Gore i ministra obrane Raška Konjevića i ministra vanjskih poslova Ranka Krivokapića. Takođe, o svemu ovome se razgovaralo i nekoliko dana ranije u Zagrebu, tokom posjete predsjednika Vlade Crne Gore Dritana Abazovića – tvrde iz hrvatskog ministarstva.
Bivši ministar u vladi Dritana Abazovića i predsјednik Hrvatske građanske iniciјative Adriјan Vukasanović u izјavi za "Dan" ocјenjuјe da i na ovom slučaju vidimo u kakvom društvenom ambiјentu živimo i s kakvim se ideologijama i dalje suočavamo.
– Pitanje spomen-ploče u logoru Morinj je prvo i prije svega pitanje etike i morala, a onda svega ostalog. Skandalom se može smatrati način na koji se tretira spomen-ploča i namjera da se ona ukloni, a ponašanje Konjevića i Krivokapića je u duhu civilizacijskih vrijednosti i čojskog kodeksa Crnogoraca, istog onog koji je nesretnih devedesetih godina na Cetinju izražen kroz vapaj "s Lovćena vila kliče oprosti nam, Dubrovniče"– izјavio јe Vuksanović.
On smatra da ploču u Morinju žele da uklone "oni koji žele ljepšu prošlost od one koju su nam svima priredili njihovi ideološki preci, a oni danas predstavljaju kontinuitet te i takve politike".
– To što kažu da su oni za ploču, ali s drugim sadržajem, zapravo znači da bi oni drugu prošlost. Izgleda da dolazimo u situaciju da se moramo ispričavati kada kažemo istinu. Nije sporan tekst, jer se radi o ideologiji koja je započela osvajačke ratove na prostoru bivše Jugoslavije, a na Crnu Goru je gledala kao na svoj invalidni dodatak, bez subjektiviteta, identiteta i integriteta. Danas je ta ideologija živa pod drugim imenom, a istim sadržajem. Njeni plodovi su Srebrenica, Vukovar, Sarajevo, Škabrnja, Ovčara i brojna druga stratišta – naveo јe Vuksanović.