Potpisinici apela traže da se femicid prepoza kao krivično djelo, uz ocjenu da je femicid jedan od urgentnih problema žena u Crnoj Gori i podsjećanje da je za sedam godina ubijeno 17 žena.
Potpisnici apela su istakli da su u okviru kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" održane brojne aktivnosti u gradovima na sjeveru Crne Gore.
– Jedinstven zaključak sa svih aktivnosti koje su se bavile prevencijom i zaštitom od nasilja prema ženama i djevojčicama, edukacijom za prevazilaženje stereotipa i patrijarhalnih stavova prema ženama, ekonomskim osnaživanjem žena, promocijom pozitivne muškosti i rodnom ravnopravnošću bio je da su slučajevi femicida jedan od urgentnih problema žena u Crnoj Gori. U poslednjih sedam godina, od 2017. godine, izvršeno je 17 femicida, tj. ubijeno je 17 žena zbog toga što su žene. Uzroci femicida se razlikuju od drugih vrsta ubistava i povezani su sa opštim položajem žena u društvu, diskriminacijom žena, rodnim ulogama, nejednakom raspodjelom moći između muškaraca i žena, uobičajenim rodnim stereotipima, predrasudama i nasiljem nad ženama – konstatovano je u apelu.
Ukazuju da je svaka peta žena u Crnoj Gori tokom života doživjela neki oblik nasilja.
– Femicid je očigledna prijetnja za sve žene u Crnoj Gori i u postojećem Krivičnom zakoniku nije konkretno inkriminisan. Zato su zaključna razmatranja CEDAN komiteta o Trećem periodičnom izvještaju Crne Gore, sa sastanka održanog 15. maja 2024. godine, da se usvoje izmjene i dopune Krivičnog zakonika kako bi konkretno inkriminisali femicid. U skladu sa preporukama CEDAN komiteta, javno apelujemo da u okviru nadležnosti Ministarstva pravde Crne Gore preduzmete sve mjere i aktivnosti u cilju izmjena i dopuna postojećeg Krivičnog zakonika u pravcu da djelo femicid uvedete kao krivično djelo ovog zakona u skladu sa međunarodnim preporukama i zakonodavstvom, koje je ratifikovala država Crna Gora – poručili su u apelu.