Sa sastanka u Kancelariji za rodnu ravnopravnost / foto: Milovan Novović, Dan
08/12/2024 u 18:00 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Apel Ministarstvu pravde: Femicid da bude posebno krivično djelo

Femicid je prijetnja za sve žene u Crnoj Gori i neophodno je da se konkretno inkriminiše kroz izmjene Krivičnog zakonika (KZ), navodi se u apelu loji su nevladine organizacije, institucije i pojedinci sa sjevera uputili Ministarstvu pravde.

Potpisinici apela traže da se femicid prepoza kao krivično djelo, uz ocjenu da je femicid jedan od urgentnih problema žena u Crnoj Gori i podsjećanje da je za sedam godina ubijeno 17 žena.

Potpisnici apela su istakli da su u okviru kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" održane brojne aktivnosti u gradovima na sjeveru Crne Gore.

– Jedinstven zaključak sa svih aktivnosti koje su se bavile prevencijom i zaštitom od nasilja prema ženama i djevojčicama, edukacijom za prevazilaženje stereotipa i patrijarhalnih stavova prema ženama, ekonomskim osnaživanjem žena, promocijom pozitivne muškosti i rodnom ravnopravnošću bio je da su slučajevi femicida jedan od urgentnih problema žena u Crnoj Gori. U poslednjih sedam godina, od 2017. godine, izvršeno je 17 femicida, tj. ubijeno je 17 žena zbog toga što su žene. Uzroci femicida se razlikuju od drugih vrsta ubistava i povezani su sa opštim položajem žena u društvu, diskriminacijom žena, rodnim ulogama, nejednakom raspodjelom moći između muškaraca i žena, uobičajenim rodnim stereotipima, predrasudama i nasiljem nad ženama – konstatovano je u apelu.

Apel uputili NVO, institucije...

Potpisnici apela su Sekretarijat za lokalnu samoupravu Opštine Bijelo Polje, Kancelarija za rodnu ravnopravnost, Savjet za rodnu ravnopravnost, SOS telefon Bijelo Polje, Ženski odbornički klub SO Bijelo Polje, Služba SO Bijelo Polje, Odjeljenje za ljudska i manjinska prava, JU Centar za podršku djeci i porodici, te NVO Udruženje za razvoj civilnog društva, "Nova žena", Opštinsko udruženje oboljelih od multipla skleroze, "Snažna mama" i Udruženje paraplegičara Bijelo Polje i Mojkovac. Apel potpisuju i Služba pravne pomoći, Kancelarija za mlade, Kancelarija za osobe sa invaliditetom, Arnela Striković, Vanja Mašković, Dževad Omerović, Ervin Pilica, Samedin Agović, Elvan Rizvanović, Ruzmir Osmanović, Velizar Božović, Vladimir Luković, Ženski odbornički klub SO Plav, SOS telefon Plav, Ženski odbornički klub SO Rožaje, SOS telefon Berane, Fatima Međedović Begović, Hana Međedović, Dženita Šoljanin, Dragana Vujošević, Dženisa Šoljanin i Rajka Obradović.

Ukazuju da je svaka peta žena u Crnoj Gori tokom života doživjela neki oblik nasilja.

– Femicid je očigledna prijetnja za sve žene u Crnoj Gori i u postojećem Krivičnom zakoniku nije konkretno inkriminisan. Zato su zaključna razmatranja CEDAN komiteta o Trećem periodičnom izvještaju Crne Gore, sa sastanka održanog 15. maja 2024. godine, da se usvoje izmjene i dopune Krivičnog zakonika kako bi konkretno inkriminisali femicid. U skladu sa preporukama CEDAN komiteta, javno apelujemo da u okviru nadležnosti Ministarstva pravde Crne Gore preduzmete sve mjere i aktivnosti u cilju izmjena i dopuna postojećeg Krivičnog zakonika u pravcu da djelo femicid uvedete kao krivično djelo ovog zakona u skladu sa međunarodnim preporukama i zakonodavstvom, koje je ratifikovala država Crna Gora – poručili su u apelu.

Za ubistvo žene kazne od liјečenja do 40 godina robiјe

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
16. januar 2025 13:29