
Predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva Crne Gore hirurg Mihailo Babović kazao je za "Dan" nakon jučerašnjih razgovora sa predstavnicima Vlade Crne Gore, da taj sindikat nastavlja sa pripremom štrajka u zdravstvenim ustanovama, a do kraja naredne sedmice biće poznato da li će doći do ispunjenja njihovih zahtjeva. Dok iz Vlade najavljuju nastavak razgovora i ne daju konkretne odgovore na zahtjeve zdravstvenih radnika, Babović ističe da je na sastanku "načelno obećano da će iznaći `budžetsku liniju` i davanja za medicinske sestre i tehničare, kao i za ostala najmanja davanja u sistemu, te da se čeka stav ministra finansija".
– Na sastanku su takođe obećali da će u drugom kvartalu doći do potpisivanja Granskog kolektivnog ugovora, nakon izmjena Zakona o zaradama, te da će biti još određenih davanja. Obećano je i da će koeficijente za ljekare vratiti u GKU, što je dobro, rekao nam je Babović.
Podsjećamo, glavni zahtjevi tog sindikata odnose se na povećane koeficijenata za srednji medicinski kadar za 17 odsto u GKU, te veća plaćanja za prekovremeni rad, dežurstva i pripravnost za ljekare.
Potpredsjednik Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalna pitanja Srđan Pavićević saopštio je nakon sastanka da je to tek početak pregovora, te da će Ministarstvo finansija reći ima li prostora za povećanje.
– Jako mi je drago da su kolege i sa jedne i sa druge strane shvatile da je ovo proces dogovaranja i da taj proces ne može biti otvoren i zatvoren na jednom sastanku. Pogotovo, da se nikakve odluke i stavovi ne mogu donositi apriori. Stav Vlade, Ministarstva zdravlja i Kabineta potpredsjednika u čijoj je ingerenciji zdravstvo, jeste da ćemo sve stvari oko zarada u zdravstvu izdefinisati Zakonom o zaradama u javnom sektoru koji će na proljeće biti spreman. Taj zakon će biti krovni dokument koji će pokušati da ispravi sve anomalije koje sada postoje. Konkretno, za srednji medicinski kadar i nemedicinsko osoblje, jako je bitno napraviti stratifikaciju svega onoga što znače njihova primanja, jer ne možemo srednjem medicinskom kadru davati ista primanja nezavisno od kompleksnosti njihovog posla i količine rizika, ocijenio je Pavićević.
On je najavio da zakon treba da pretrpi znatne izmjene, kako bi u sljedećem koraku, GKU mogao iznijansirati specifičnosti koje se tiču primanja medicinskog i nemedicinskog kadra.
– Konačno u ovoj zemlji moramo da shvatimo da nema i ne može biti jednostranih istupa i ultimatuma. Dijalog je početna premisa. A naši razgovori su tek počeli. Svakako da će biti kompleksni, jer moraju da daju najbolja rješenja koja će zadovoljiti i jednu i drugu stranu, poručio je Pavićević.
Iz Samostalnog sindikata zdravstva prethodne sedmice su najavili da će organizovati štrajk, ukoliko u utorak, 16. januara, njihovi zahtjevi ne budu prihvaćeni.
Коментари (0)
Оставите свој коментар