Unicef je spreman da podrži tri prioriteta za bezbjednija iskustva sve djece na internetu / Dusko Miljanic, Unicef +38267670488
11/02/2025 u 13:26 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Bezbjedniji internet za svako dijete

Unicef poziva na širenje roditeljskih škola, programa digitalnih vještina za svu djecu i mlade, kao i obuka za nastavnike o digitalnoj bezbjednosti, kako bi se svakom djetetu osigurala bezbjednost na internetu.

Na Dan bezbjednijeg interneta, Unicef podsjeća da jedna trećina građana Crne Gore ne provjerava informacije koje im zvuče sumnjivo i da samo polovina roditelja ograničava vrijeme pred ekranom i sadržaj koji djeca prate na internetu ili razgovara s njima o tome. To su podaci nacionalno reprezentativnog istraživanja koje je Ipsos sproveo u decembru 2024.

Unicef poziva na udruživanje donosilaca odluka, akademske zajednice, organizacija civilnog društva, tehnoloških kompanija, obrazovnih institucija, medija, roditelja, djece i mladih kako bi se svakom djetetu omogućilo sigurno iskustvo na internetu.

image
Dusko Miljanic, Unicef +38267670488

– Unicef je spreman da podrži tri prioriteta za bezbjednija iskustva sve djece na internetu. Prvo, Crna Gora treba da proširi programe digitalnih vještina i integriše medijsku pismenost u školski kurikulum. Drugo, roditeljski programi, koji obuhvataju i temu digitalne bezbjednosti porodice, treba da postanu dostupni svim roditeljima. Treće, obuke za nastavnike su neophodne kako bi bolje mogli promovisati digitalnu bezbjednost i pismenost među učenicima. Za ostvarenje ovih promjena u narednom periodu potrebna su veća ulaganja – izjavio je Mikele Servadei, šef predstavništva Unicef-a u Crnoj Gori.

Djeca žrtve nasilja u porodici, školi i sajber prostoru

Dvoje od petoro roditelja u Crnoj Gori često ili povremeno dopušta djeci da gledaju video-sadržaje kako bi mogli završiti svoje obaveze (Ipsos, decembar 2024). Ovi podaci pokazuju da je roditeljima potrebna veća podrška u usklađivanju poslovnog i porodičnog života, kao i u obezbjeđivanju sigurnijih iskustava djece na internetu. Fleksibilni radni uslovi, dostupniji servisi za brigu o djeci i podrška lokalne zajednice mogu značajno doprinijeti ovom cilju.

Roditeljski programi mogu roditeljima pomoći da razvijaju vještine za jačanje odnosa s djecom i postizanje dogovora o osnovnim pravilima ponašanja, uključujući i pravila o korišćenju interneta. Bebbo aplikacija, koja je dostupna svim roditeljima u Crnoj Gori zahvaljujući podršci Unicef-a, sadrži korisne savjete za roditelje djece uzrasta 0‒6 godina i može im pomoći da pronađu bolje alternative od ekrana u ulozi „bebisitera“.

Unicef preporučuje da donosioci odluka kreiraju regulative koje će zaštititi djecu od štetnih i netačnih informacija, a istovremeno im omogućiti siguran pristup raznovrsnim sadržajima. Regulativa bi trebalo da se fokusira na uspostavljanje procedura za klasifikaciju sadržaja i obezbjeđivanje transparentnosti i odgovornosti. Pronalaženje ravnoteže između zaštite djece na internetu i slobode izražavanja predstavlja značajan politički izazov koji treba rješavati zajedničkim naporima svih relevantnih aktera.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
05. april 2025 23:41