
U Crnoj Gori postoje brojna ograničenja u liječenju steriliteta i dobijanju potomstva, a mnoga zakonska rješenja ostala su samo mrtvo slovo na papiru. Devet parova iz Crne Gore otišlo je u Iran da bi dobili djecu, piše u pismu koje je fondacija "I ja imam pravo da budem mama" uputila predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću. Dopis potpisuje magistr Žana Mihaljević, koja ističe da predstavlja osobe koje su diskriminisane na svakom koraku, koje se teško nose s bolom jer nemaju potomstvo, a još teže sa situacijom da im je za dobijanje djeteta potreban veliki novac, a najteže s tim da država šminka priču da im nešto daje, a u stvari im ne daje ništa. Fondacija ima oko 8.000 članova, pacijenata koji se suočavaju sa problemom steriliteta.
– Znate li, predsjedniče, da moramo da smislimo 25.000 dolara za surogat program dobijanja djeteta zbog toga što nisam liječena nikad, što su me doktori trajno oštetili, samo zato što nije prošla izmjena Zakona o surogatstvu u izmjenama zakona jer ljudi nemaju sluha i empatije za nas – ukazala je Mihaljević u pismu predsjedniku.
Mihaljević apeluje da im država dozvoli da imaju neograničen broj pokušaja za dobijanje djeteta, da im bude besplatno zamrzavanje, odmrzavanje i transfer embriona i da ne gube pravo na preostale postupke.
Pored toga što je međunarodni praznik rada, 1. maj se obilježava i kao Nacionalni dan preživljavanja od neplodnosti. Mihaljević je naglasila da se obraća predsjedniku države jer nema ustanove u Crnoj Gori kojoj nije pisala više desetina puta – od Ministarstva zdravlja, Fonda za zdravstveno osiguranje, poslanika Skupštine Crne Gore, Vlade, Ombudsmana, pa do lokalnih samouprava. Međutim, rješenje za ovaj veliki problem nisu dobili.
– Boriti se s neplodnošću u Crnoj Gori nije lako, zapravo, veoma je teško. Ne razumije vas društvo, ne razumiju vas ustanove, ne razumije vas država, ne razumiju vas ljekari, nemate novca, nemate psihologa, a želite dijete jako i mnogo... Skoro tri godine od osnivanja udruženja borimo se sa sistemom koji je nedovoljno povezan, pa ne funkcioniše. Izbjegavaju nas nadležni organi... Poboljšanja uslova za parove sa problemom neplodnosti nema! Jedno je teorija, a drugo je praksa. Znamo da država nije preduzela mjere za podsticaj rađanja i da nemamo mjere populacione politike, Nacionalni registar podataka. Upisana je izgradnja banke reproduktivnih ćelija, spermatozoida i embriona za pet godina u zakonu i bojimo se da je, kao i sve drugo, samo mrtvo slovo na papiru... Svi oni koji imaju najmanje 5.000 eura za postupak, a ne ispunjavaju uslove za besplatne postupke, nemaju šansu da se liječe i dobiju dijete – navodi se, između ostalog, u pismu Milatoviću.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar