Sa sastanka / - foto: MPNKS
22/03/2022 u 15:51 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Bratić: Ministarstvo će inicirati kampanje u školama u cilju inkluzije djece sa invaliditetom

Bratić je predočila stav da bi svako dijete sa invaliditetom, bez obzira na stepen invaliditeta trebalo da ima asistenta u nastavi, i da bi na taj način svakom djetetu bila pružena šansa da postigne bolje rezultate u nastavi i stekne adekvatne životne vještine

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić, zajedno sa državnom sekretarkom Milicom Kadović, primila je danas predstavnice Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore Anđelu Radovanović, programsku menadzerku i Draganu Đokić, psihološkinju UMHCG.

Glavna tema sastanka, kako kažu, odnosila se na nasilje nad ženama i djevojčicama sa invaliditetom, kao i položaj osoba sa invaliditetom u obrazovnom sistemu.

Na samom početku sastanka Radovanović je izrazila zahvalnost na interesovanju MPNKS o ovako važnim temama i prezentovala projekat „Osnažene“, realizovan uz podršku ambasade SAD i Komisije za demokratiju koji je imao za cilj da osvijetli nasilje nad ženama i djevojčicama sa invaliditetom, sa posebnim fokusom na ekonomsko nasilje.

Ona je istakla da su u sklopu projekta organizovali radionice i fokus grupe sa ženama sa invaliditetom, sa članovima njihovih porodica, kao i sa predstavnicima MUP-a, Ministarstva finansija i socijalnog staranja i sa inspekcijkim organima, te da je urađeno istraživanje koje je obuhvatalo 75 žena i djevojčica sa invaliditetom.

- Ono što je zabrinjavajuće jeste da mnoge žene i djevojčice sa invaliditetom ističu da nemaju dovoljno znanja i vještina da prepoznaju nasilje, ni da odgovore na njega. Takođe, još jedna alarmantna činjenica je da se specifični oblici ekonomskog nasilja, kao što je ukraćivanje obrazovanja, ne percipiraju kao takvi od strane žena sa invaliditetom niti njihovih porodica, kao ni od nadležnih organa koji bi trebali da ih zaštite i usmjere kako da traže svoja prava - objasnila je Radovanović dodajući podatak da je djevojčica sa invaliditetom u obrazovnom sistemu skoro dvostruko manje nego dječaka, te da je ta razlika naročito vidljiva u osnovnom obrazovanju.

Takođe, Radovanović je istakla da bi saradnja sa MPNKS bila izuzetno značajna u pogledu osnaživanja djevojčica koje su u osnovnim i srednjim školama da prepoznaju nasilje, te da bi se zajedničko djelovanje trebalo usmjeriti na problem diskriminacije žena kroz jezik i govor mržnje koji je u porastu.

Bratić je predočila stav da bi svako dijete sa invaliditetom, bez obzira na stepen invaliditeta trebalo da ima asistenta u nastavi, i da bi na taj način svakom djetetu bila pružena šansa da postigne bolje rezultate u nastavi i stekne adekvatne životne vještine.

Ona je dodala da je MPNKS spremno da podrži inicijativu Udruženja mladih sa hendikepom u pogledu osnaživanja djevojčica za borbu protiv svakog oblika nasilja.

- Praksa je pokazala da je direktan obilazak škola, osoblja koje radi sa ovom populacijom, kao i samih učenika sa inavilidetom najbolji način da se dodatno motivišu i angažuju i da se promoviše značaj obrazovanja, naročito djevojčica, kao poudzdan vid zaštite od nasilja - poručila je Bratić, dodajući da će Ministarstvo pored direktnog učešća u ovakvim akcijama, inicirati kampanje u osnovnim i srednjim školama koje će imati za cilj uključivanje djece sa invaliditetom u sve aspekte života i društva.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
30. mart 2025 08:17