Ilustracija / - FOTO: MIćKO VUJISIć, DAN
30/11/2024 u 17:00 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

CGO: Javni interes ukidanje funkcionerskih nadoknada

Centar za građansko obrazovanje (CGO) podnio je, u okviru aktuelne javne rasprave, Minisarstvu finansija komentare, prijedloge i sugestije na Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru koje u fokusu imaju tzv. funkcionerske naknade.

- CGO se godinama zalaže ukidanje značajnog dijela funkcionerskih naknada. Prije skoro tri godine, početkom februara 2022. godine, CGO je podnio svim poslaničkim klubovima, kao i Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu Skupštine Crne Gore, Inicijativu za izmjenu člana 36 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i člana 60 Zakona o državnim službenicima i namještenicima, kao i shodne izmjene člana 60 Zakona o državnim službenicima i namještenicima radi usklađivanja. Ovu inicijativu su pratile i brojne urgencije, ali, na žalost, i složno ćutanje poslaničkih klubova- navode iz CGO.

Takođe, prije godinu dana je pozvan novi skupštinski sastav da napravi diskontinuitet u odnosu na ovo pitanje, ali do danas niko od poslanika i poslanica, iako su neki i parlamentarne većine to javno najavljivali, posebno iz PES-a i Demokrata, nije učinio ništa da procesuira promjene ovih zakonskih tekstova

- Izmjene koje smo sada uputili imaju cilj da smanje privilegije javnih funkcionera koje se finansiraju iz budžeta Crne Gore, ali i da stvore pravičan i održiv sistem koji neće favorizovati partijske strukture na štetu građana i građanki. Funkcionerske naknade omogućavaju bivšim funkcionerima da godinu dana nakon prestanka funkcije primaju iznos zarade koji su ostvarivali dok su obavljali funkciju. Osim što je to, u sve dinamičnijem političkom kontekstu, ozbiljan finansijski teret za državni budžet, taj vid privilegovanosti bivših funkcionera diskriminiše sve ostale kategorije zapošljenih, kako u sistemu javne uprave, tako i na opštem tržištu rada, kojima ovakvo pravo nije garantovano. Takođe, ovaj nivo privilegija nije zabilježen u državama EU, sa čijim se standardima i najboljim praksama usklađujemo, a radi se o državama koje su mnogo ekonomski stabilnije od Crne Gore. Treba imati u vidu za Zakon, kako je to sada definisano, dodjeljuje ovo pravo svim funkcionerima, bez obzira na dužinu mandata kao i na razlog prestanka funkcije, čije bi navođenje u u ovom slučaju igralo važnu ulogu. Tako brojni funkcioneri koji su obavljali funkcije samo nekoliko mjeseci ili oni za koje je zabilježeno neetičko ili, čak, nezakonito djelovanje, ostvarili su pravo na ovu jednogodišnju naknadu- ističu saopštenjem.

CGO smatra da bi Ministarstvo finansija moralo zauzeti odgovoran odnos i inkorporirati naše prijedloge, a Vlada takav tekst poslati Skupštini na usvajanje.

- Predložene izmjene uključuju skraćivanje perioda za isplatu naknada sa jedne godine na tri mjeseca, ukidanje mogućnosti produženja ove naknade ukoliko funkcioner stiče pravo na penziju u periodu u kojem je stekao pravo na naknadu, ograničenje iznosa naknade na visinu prosječne neto zarade u Crnoj Gori, umjesto pune posljednje zarade koju je funkcioner primao, kao i ograničenje prava na naknadu ukoliko je funkcija trajala kraće od tri mjeseca, ili ako je funkcioner razriješen ili podnio ostavku, kao i ukoliko se ponašao neetički ili nezakonito. CGO podsjeća da je javnost u Crnoj Gori već jasno izrazila svoje nezadovoljstvo ovakvim praksama. Nalazi CG pulsa iz 2022. godine, zajedničke inicijative CGO-a i instituta DAMAR, ukazuju da čak 82% građana i građanki smatra da bi funkcionerske naknade trebalo ukinuti- rečeno je iz CGO.

CGO cijeni da bi ove izmjene bi doprinijele većoj ravnoteži i smanjenju fiskalnog opterećenja, što je ključno za održanje stabilnosti budžeta. Takođe, ovo bi bio znak da vlasti jednako tretiraju sve zapošljene, kao i da se usklađuje sa standardima i najboljim praksama EU. Najvažnije, ovo bi bio rijedak i važan primjer da se javni interes postavlja iznad partikularnih interesa političkih struktura.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
15. januar 2025 23:12