Poslanici u crnogorskom parlamentu / -SRDJAN BOLJEVIC
05/10/2021 u 16:02 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Članovima skupštinskog kolegijuma dali varijabile do 300 eura

Za prvih 11 mjeseci ovog saziva Skupštine svi članovi kolegijuma su primili varijabilu za šest mjeseci, a isplaćena je i za poslanike koji su učestvovali u radnim grupama i komisijama

Varijabilni dio zarade, koji iznosi do 300 eura, od konstituisanja novog saziva Skupštine isplaćen je pet puta za članove kolegijuma, te par puta za predsjednike odbora, saopšteno je "Danu" iz Skupštine. U odgovorima na naš zahtjev nijesu nam dostavili tačne iznose koji su do sada isplaćeni, već navode da članove Kolegijuma predsjednika Skupštine i predsjednike skupštinskih radnih tijela, zbog značajno većeg obima posla u odnosu na druge poslanike u mjesecima u kojima održavaju sjednice, sleduje varijabilni dio zarade koji za članove kolegijuma iznosi do 300 eura, a za predsjednike odbora do 200. Članovi kolegijuma su pored predsjednika Skupštine Alekse Bečića i Strahinja Bulajić, Branka Bošnjak, Danijel Živković, Slaven Radunović, Boris Bogdanović, Branko Radulović, Dragan Ivanović, Miloš Konatar, Ervin Ibrahimović, Ivan Brajović i Raško Konjević.

– Za prvih 11 mjeseci ovog saziva Skupštine, svi članovi kolegijuma su primili varijabilu za šest mjeseci, dok istu nijesu primali za pet mjeseci, iako su sjednice kolegijuma održavane gotovo svakog mjeseca, nerijetko i po više puta u toku mjeseca. Osim članova kolegijuma i predsjednika odbora, jednokratna varijabila je u određenim mjesecima pripadala i poslanicima koji su bili dio radnih grupa ili komisija formiranih od strane kolegijuma ili matičnih odbora sa ciljem realizacije određenih parlamentarnih zadataka – navode u Skupštini.

Prema ocjeni Veska Pejaka iz Alternative poslanicima bi plaćanje za rad u radnim grupama trebalo da se ukine.

– To je njihov redovni posao! Za ovih godinu sastali su se svega 10-ak puta u Skupštini, ali su ipak primali pune zarade. Mi smo kao građani očekivali ekspresno donošenje zakona za borbu protiv korupcije i kriminala, a ti zakoni su još na čekanju. Mislim da poslanici ne zaslužuju te zarade. Samo da napomenem, poslanici DF-a koji su poslanici vladajuće većine, trenutno bojkotuju rad Skupštine. Pa ko je onda ovdje normalan?! Vlast bojkotuje sopstvenu vladajuću većinu! Očigledno se posao poslanika ne shvata previše ozbiljno. Tako neozbiljno shvatanje nas je dovelo do vrlo ozbiljne situacije po građane Crne Gore – ocijenio je u izjavi za "Dan" Pejak.

On smatra da poslanici treba da imaju obavezu da svakog dana provode osam sati na poslu.

– Tako rade svi zaposleni u "normalnim preduzećima". Ako mi koji ih plaćamo možemo tako da radimo, zašto ne bi oni? Ovako većina i ne dođe na zasijedanja Skupštine ili su u njoj svega sat ili dva vremena. Toliko ozbiljno shvataju svoj posao – kaže Pejak.

Telefona se odreklo šest poslanika

U Skupštini kažu da su se predsjednik Skupštine Aleksa Bečić i šef poslaničkog kluba "Mir je naša nacija" Boris Bogdanović i predsjednici skupštinskih odbora Vladimir Joković, Božena Jelušić, Srđan Pavićević i poslanik Predrag Bošković odrekli troškova telefona u mjesečnom iznosu od 100 eura i isto pravo ne koriste već punih pet godina.

– Ukazujemo i da šefovi klubova poslanika "Mir je naša nacija" Boris Bogdanović, "Demokratski front – PZP" Branko Radulović, kao i predsjednica Ustavnog odbora Simonida Kordić, predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Milan Knežević, predsjednik Odbora za ekonomiju, finansije i budzet Vladimir Joković, predsjednik Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje Srđan Pavićević, predsjednica Odbora za antikorupciju Daliborka Pejović i predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Božena Jelušić ne koriste pravo na službeno vozilo i službeno gorivo. Predsjednici skupštinskih odbora koji ne zadužuju službeno vozilo, ali im se plaća nadoknada za gorivo su Božena Jelušić i Damir Šehović – kažu u Skupštini.

Saradnik na programima u Centru za građansko obrazovanje Vasilije Radulović smatra da je korak naprijed to što se varijabile isplaćuju manjem broju poslanika, posebno u pogledu racionalizacije ne malih troškova koje država ima u pogledu isplaćivanja zarada i ostalih naknada javnim funkcionerima.

– Treba podsjetiti da je varijabilni dio zarade propisan Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i on pripada zaposlenom sa izuzetnim rezultatima i kvalitetom rada. Dakle, to nije dio zarade koji se podrazumijeva, kako je javnost mogla steći utisak s obzirom na obim tih isplata u prethodnom periodu, već je potrebno da zaposleni ispuni određene propisane uslove kako bi to ostvario. Upravo je DRI u svom izvještaju o reviziji Skupštine iz 2018. godine konstatovao da dokumentacija na osnovu koje se donose rješenja o isplati varijabilnog dijela zarade ne sadrži izvještaje o konkretnim aktivnostima i ostvarenim zadacima zaposlenog – istakao je Radulović.

Dodao je da CGO smatra da je varijabilni dio zarade pravo na koje poslanici i zaposleni u službi Skupštine po Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru imaju pravo i kao takvo ono nije upitno.

– Dakle nije problem u zakonskom rješenju, već u njegovoj primjeni. Trebaju se utvrditi tačni uslovi i načini ostvarivanja ovog prava, kako se ono ne bi zloupotrebljavalo, jer to u konačnici plaćaju građani – navodi u izjavi za "Dan" Radulović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 13:20