
Ćulafić je učestvovao je, na 71. sjednici ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) u Ženevi.
On je, govoreći na Segmentu na visokom nivou - Klimatska akcija i otporna infrastruktura za održivu budućnost, istakao da Crna Gora posvećeno radi na ostvarivanju ekoloških i razvojnih ciljeva kroz ulaganja u održive projekte, usklađene s najvišim međunarodnim standardima.
Poseban fokus, kako je apostrofirao, stavljen je na izgradnju otporne infrastrukture koja podržava ekonomski napredak i doprinosi smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte.
- Uz aktivno učešće u saradnji sa globalnim partnerima i relevantnim međunarodnim institucijama, naš cilj je kreiranje zelene, održive budućnosti, koja će služiti kao uzor za odgovorno upravljanje prirodnim resursima uz očuvanje životne sredine - kazao je Ćulafić.
Naglasio je da je posljednjih godina Crna Gora značajno unaprijedila svoju energetsku infrastrukturu, "čiji razvoj je jedan od naših važnih prioriteta, usklađen sa međunarodnim obavezama i ciljevima koji će nas voditi ka održivom i niskougljeničnom društvu."
- U tom smislu, saradnja sa finansijerima je od velike važnosti. Uz njihove resurse i podršku, bićemo u mogućnosti da ne samo ostvarimo, već i premašimo naše ciljeve uz povezivanje sektorskih politika u oblastima energetike, saobraćaja, poljoprivrede, šumarstva, upravljanja otpadom, industrije, zdravstva, obrazovanja, rodne ravnopravnosti, upravljanja prirodnim resursima -naveo je Ćulafić.
Prema njegovim riječima, ovakav pristup omogućava pažljivo planiranje i sprovođenje mjera koje ne samo da smanjuju operativne troškove i unapređuju kvalitet života, već predstavljaju i inspirativan primjer za privatni sektor i domaćinstva.
- Time se podstiču značajna poboljšanja u energetskoj efikasnosti, smanjenje emisija i primjena naprednih, čistijih tehnologija -dodao je Ćulafić.
Ukazao je da Ekonomska komisija za Evropu, kao značajan dio UNECE-a, kroz svoje regulative i standarde, nudi jasne smjernice, “a naš zadatak je da ih implementiramo u konkretne projekte.”
- I dalje ćemo biti aktivni partner u međunarodnim inicijativama koje teže očuvanju naše planete za buduće generacije. Među prvih 16 zemalja na globalnom nivou smo usvojili Ažurirani nacionalno utvrđeni doprinos za 2030. i 2035. godinu (NDC). Naša posvećenost jasno je izražena kroz dvije važne etape implementacije: smanjenje emisija za 55 odsto do 2030. godine, te za 60 odsto do 2035. godine - naveo je Ćulafić.
Naglasio je da su u periodu od 2015. do 2030. godine, najveće investicije usmjerene u sektor energetike, koji je bitan za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i stvaranje niskougljenične infrastrukture.
Коментари (0)
Оставите свој коментар