U godini između dva Dana novinara zabilježen je i veći broj napada na njih nego lani, a obavljanje novinarskog posla i dalje ostaje izazov u pokušaju da funkcioneri shvate šta je zapravo pravo javnosti da zna.
Govoreći o položaju novinara i izazovima u crnogorskom novinarstvu, generalni direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija Neđeljko Rudović za "Dan" kaže da je najvažniji zadatak svih da novinarstvo opet postane poželjna profesija i da kolege koje počinju da se bave ovim pozivom odluče da ostanu u novinarskom poslu, a ne da poslije relativno kraćeg vremena razmišljaju o drugoj profesiji.
– Mislim da je to najveći izazov i da su korijeni problema višeslojni. Prvi je što su prosječne novinarske plate ispod prosjeka i što ne osiguravaju pristojnu egzistenciju. Drugi je što i dalje nemamo u potpunosti riješene i rasvijetljene najteže napade na novinare koji su se desili u poslednjih 20 godina i da se napadi ponavljaju, kao što smo imali prilike da svjedočimo prije par mjeseci kada je meta bila koleginica Raičković – ocijenio je Rudović u izjavi za "Dan".
On ističe da je neprihvatljiva atmosfera straha od teških posljedica bavljenja novinarstvom.
– Mislim da je važna razlika da danas, ipak, napadi, prijetnje i razni pritisci ne ostaju bez odgovora nadležnih institucija. Samo onaj ko je plemenit, ko želi dobro svojoj zajednici i ko ne pristaje da bude posluga bilo kojeg centra moći može biti dobar novinar. A čini mi se da Crna Gora danas, uz sve teškoće, ima plejadu dobrih novinara koji su vjerni kodeksu naše profesije – smatra Rudović.
Na pitanje o odnosu funkcionera prema medijima, neodgovaranju na novinarske upite ili odgovaranju u zavisnosti od toga šta su pitanja, ističe da je svaki javni funkcioner odgovoran za svoj odnos prema medijima.
– Ono što je krucijalno jeste da svi shvatimo da su institucije i njihovi rukovodioci odgovorni javnosti i da su tu da služe građanima i svojoj državi – dodao je Rudović.
On vjeruje da ima volje da se riješi ubistvo Duška Jovanovića, ali i drugi teži slučajevi napada na novinare, koji su godinama bez epiloga.
– U suprotnom, to bi značilo da su pobijedili oni koji su mislili da ne smijemo slobodno misliti i govoriti, koliko god se to nekome ne sviđalo – rekao je Rudović.
Ministarstvo kulture i medija danas, povodom Dana novinara, organizuje konferenciju o dostignućima i izazovima medija u Crnoj Gori, a Rudović objašnjava da će fokus tog skupa biti na pronalaženju rješenja za efikasno suprotstavljanje dezinformacijama i na razgovoru o tome kako građane vide medije i kako da imamo još bolje medije.
Predsjednik Sindikata medija (SMCG) Radomir Kračković kazao je da su pritisci na rad novinara i medijskih radnika u Crnoj Gori pojačani prošle godine, te da su zvaničnici i političari postali još netolerantniji za kritike. On je podsjetio da su se novinari prošle godine našli na meti pojedinih političara koji su protiv njih vodili kampanje diskreditacije na društvenim mrežama, ili ih prijavljivali policiji, samo zbog njihovog izvještavanja o radu i određenim postupcima tih političara.
– Posmatrajući generalno stanje slobode medija, smatram da su se pritisci na rad novinara i medijskih radnika u prošloj godini pojačali – rekao je Kračković za agenciju MINA.
On je naveo da je najjača vladajuća partija tokom prošle godine čak napravila nalog na društvenim mrežama, na kojem je proglašavala za lažne vijesti sve tekstove u kojima se kritikuje njihova politika. Govoreći o napadima na novinare, Kračković je saopštio da je SMCG u prošloj godini zabilježio 19 slučajeva napada i incidenata, što je rast u odnosu na 2023, kada je bilo 16 takvih slučajeva.
– Uz to, nije napravljen veći napredak kada su u pitanju stari i najteži slučajevi napada na novinare, poput ubistva Duška Jovanovića, gdje je prošlo evo i 20 godina, a nemamo ni ubicu ni nalogodavce – ukazao je Kračković.
Kako je kazao, redovno istraživanje SMCG kojim mjere Indeks bezbjednosti novinara u Crnoj Gori pokazuje blagi pad kad je taj segment u pitanju.
Iz Misije OEBS-a u Crnoj Gori poručili su da cijene profesionalan i posvećen rad crnogorskih novinara.