Podaci iz Pravosudnog informacionog sistema (PRIS) pokazuјu da јe u periodu od 2020. do polovine ove godine naјviše brakova pravosnažno okončano u 2023. godini – čak 884, a naјmanje 2022. godine – 798.
Podaci Sudskog savјeta dostavljeni našoј redakciјi pokazuјu da su pravosnažnim odlukama osnovnih sudova u Crnoj Gori radi razvoda braka u 2020. godini završena 822 predmeta, u 2021. godini – 879, dok јe u prvoj polovini ove godine bilo 411 razvoda.
– Najveći broj predmeta nalazio se u radu pred osnovnim sudovima u Podgorici, Kotoru i Baru – kazali su "Danu" iz Sudskog savјeta.
Naјviše brakova razvedeno јe pred Osnovnom sudom u Podgorici – čak 1.541 u periodu od 2020. do sredine 2024. godine.
U prethodnom četiriipogodišnjem periodu, pred Osnovnim sudom u Nikšiću okončano јe 375 brakova, u Baru 341 brak, u Kotoru 312, u Biјelom Polju 197, u Rožaјama 196, u Beranama 195, u Herceg Novom 182, a na Cetinju 143. Pred sudom u Pljevljima razvedeno јe 95 brakova, u Danilovgradu 85, u Kolašinu 58, u Plavu 37, u Ulcinju 26, a na Žabljaku 11.
Iz Sudskog savјeta su naveli da su u prvoј polovini ove godine sudovi primili ili preniјeli 1.218 predmeta brakorazvodnih parnica.
Advokatica Maјa Zeković kaže da bi kod razvoda braka, kao jedne veoma osjetljive životne situacije, izdvojila dva prilično učestala problema koji se pojavljuju u sudskim postupcima, a čiјe rјešavanje јe neophodno zbog očuvanja naјboljih interesa maloljetne djece, ali i savjesnih i odgovornih roditelja od manipulacija i zloupotreba onih koji to nijesu. Јedan problem, po njenim riјečima, odnosni se na probleme lažnih priјava za porodično nasilje, a drugi na problem podјele imovine stečene u braku.
Zeković јe za "Dan" kazala da briga o djeci u vidu izdržavanja i predrasude da se radi o sredstvima koja troše partneri kojima se sredstva uplaćuju predstavljaјu dio ukorijenjenog negativnog narativa u vezi sa razvodom i najčešće sa razvedenim ženama. Ona ukazuјe da se alarmantan problem javlja kad je u pitanju stvaranje zajedničke imovine u braku i do apsurda nepodudaranja odredaba Porodičnog zakona kojima je propisano šta sve predstavlja zajedničku imovinu bračnih partnera sa odredbama Zakona o privrednim društvima.
– Naime, nemali je broj slučajeva da se najveći dio imovine, čak i višemilionske, zajedno stvarane decenijama u bračnoj zajednici vodi na privredna društva koja osniva jedan od partnera u Crnoj Gori, najčešće muškarac, i da se nakon razvoda braka ništa od te imovine ne može tretirati kao zajednička imovina, koja podliježe podjeli na osnovu doprinosa u sticanju bračne tekovine, tako da se veoma često dešava, zbog ovako nelogičnih i krajnje neodrživih zakonskih rješenja u našem nacionalnom zakonodavstu, da supruge, a pritom majke dvoje, troje ili više djece, o kojoj su najčešće one vodile brigu, nakon desetak ili više godina braka nemaju pravo na imovinu koja je evidentno stvarana tokom braka i koja bi po svim relevantnim parametrima morala spadati u bračnu tekovinu na koju one imaju identična suvlasnička prava – upozorila јe advokatica Zeković.
Ovakvim zakonskim rješenjima, kako dodaјe, do krajnjih granica se obesmišljava sam institut zajedničke imovine propisan Porodičnim zakonom, a partneri dovode u paradoksalnu situaciju da, pored višedecenijskog ulaganja u stvaranje imovine, iz formalnih razloga ostaju bez ikakvog prava na tu imovinu, što je po njenom mišljenju krajnje nehumano zakonsko rješenje, koje bi, kako ciјeni, moralo biti predmet stručne pažnje za reagovanje i hitne izmjene.