Konferenciju su uvodnim obraćanjem otvorili ministar dijaspore Mirsad Azemović i Renata Gojković, prethodno v.d. pomoćnica direktora Uprave za saradnju sa dijasporom – iseljenicima, sadašnje Ministarstvo dijaspore.
Ministar Azemović je u svom uvodnom izlaganju istakao da Crna Gora, kao država evropskih ambicija i društvo koje teži da postane u potpunosti savremeno, ulaže kontinuirane napore u dostizanju standarda iz oblasti ljudskih prava, među kojima je rodna ravnopravnost jedan od ključnih.
- Naš cilj je da kroz zajedničke aktivnosti izbrišemo razlike koje omogućavaju uspjeh samo jednom polu i stvorimo društvo u kojem će svaka osoba, bez obzira na pol i bilo kakvu drugu različitost, imati jednake šanse za obrazovanje, izbor profesije, stručno usavršavanje i karijerno napredovanje. Ministarstvo dijaspore će, u saradnji sa drugim organima i uz podršku naše dijaspore, raditi na stvaranju povoljnog ambijenta za postizanje ovih ciljeva i unapređenje prava svih žena, naveo je on.
Gojković je pozvala da događaj bude ujedno i inicijativa za formiranje udruženja žena porijeklom iz dijaspore.
Moderatorka programa bila je Itana Kaluđerović Perišić, profesorka crnogorskog jezika, dok je uvodnu i zaključnu interpretaciju izvela pjesnikinja Jelena Božović, sa svojim autorskim pjesmama.
- Ova konferencija je okupila eminentne žene, pripadnice crnogorske dijaspore, mnoge ugledne stručnjake, aktiviste i članove dijaspore koji su razgovarali o značajnim temama vezanim za doprinos crnogorskih žena u dijaspori i njihovom uticaju na unapređenje rodne ravnopravnosti. Panelistkinje su se fokusirale na različite aspekte uticaja crnogorskih žena na društvo, razmjenu iskustava i izazove sa kojima se suočavaju u inostranstvu, kao i na strategije za postizanje rodne ravnoteže, navodi se u saopštenju.
Panelistkinje na konferenciji su bile Elma Hot Dervić, postdoc istraživačica na Complexity Science Hub-u u Beču, doktorirala na Medicinskom univerzitetu u Beču, Mila Popović, v.d. direktorice Direktorata za interkulturalizam, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, Dragana Radević, pomoćnica stalne predstavnice, UNDP Montenegro, Jelenka Andrić, predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost, Skupština Crne Gore i Larisa Lara, Diaspora engagement officer, IOM Ženeva.
- Svi učesnici su izrazili zadovoljstvo korisnošću i inspirativnošću konferencije, ističući da su mnoge od predstavljenih ideja i preporuka značajan doprinos daljem radu na unapređenju rodne ravnopravnosti, dodaje se u saopštenju.