Предсједник Градског одбора Синдиката просвјете Подгорица Јован Драшковић казао је за "Дан" да од новог министра просвјете Миомира Војиновића захтијевају да повећа плате и побољша материјално-правни статус просвјетних радника. Он истиче да је главни циљ департизација просвјете и спречавање непотизма и запошљавања кадра без иксуства. Саопштио је и да ће тражити да се избор директора установа врати у надлежност школских одбора.
Према Општем закону о образовању и васпитању, директоре именује министар просвјете по окончању јавног конкурса који расписује школски одбор. У поступку избора директора министар образуjе трочлану комисиjу коjа обавља интервjу са кандидатима коjи испуњаваjу прописане услове и разматра приложене програме развоjа установе и о томе доставља извjештаj министру.
– Потребна нам jе добро осмишљена реформа, као плод широке расправе и анализе оног што jе било и оног што тренутно имамо, као и упоредних искустава. Зато смо тражили формирање радних група и почетак рада на измjени свих закона из области образовања, уз што веће учешће запослених, практичара у настави. Предложићемо да се избор директора установа врати у надлежност школских одбора, да се размотри враћање законских одредби о вредновању академског успjеха приликом запошљавања наставника и сарадника, да на бази мjерљивих показатеља утврдимо норме наставницима и сарадницима на свим нивоима образовања, да размотримо одређене неjасне ставове у законима коjима се дозвољава злоупотреба права на жалбу на оцjену – казао је Драшковић.
Он од министра Воjиновића очекуjу да испуни обећања.
– Ми у Градском одбору СПЦГ Подгорица, као и сви у Синдикату просвjете, од министра Воjиновића очекуjемо да испуни двиjе ствари, коjе jе обећао на почетку свог мандата: спремност на сарадњу са Синдикатом просвjете, на редовну комуникациjу и партнерски однос у рjешавању свих отворених питања и проблема, и да ће побољшање материjално-правног статуса просвjетних радника бити апсолутни приоритет министарства којим руководи. Ако то буде испуњено, у нашоj организациjи ће имати сараднике и партнере, а све у циљу стварања квалитетног образовног система, коjим ће бити задовољни сви у Црноj Гори. Има и других, али наjважниjи и неопходни предуслови су високо циjењена наставничка професиjа, квалитетан, мотивисан и слободан наставник. Можда jе пред нама дуг пут и пуно посла, али ми смо спремни да кренемо. Зато, осим приоритетног рада на побољшању економског положаjа просвjетних радника, за почетак тражимо да заjедно радимо на департизациjи просвjете и спречавању непотизма, активном учешћу наставника у организациjи образовног рада и неопходним измjенама прописа и адекватноj здравственоj и правноj заштити запослених у просвjети – истиче Драшковић.
Он је нагласио да је потребно да министарство увијек буде на услузи наставницима и професорима како би заједнички реаговали нас сваки проблем.
– Инсистирамо на потреби сталне комуникациjе и доступности надлежних у министарству. Нудимо сарадњу у рjешавању већ створених проблема и предупређивању нових. У сваком случају, у наредним мjесецима сви ћемо бити на испиту – и Синдикат и Министарство просвjете. Морамо циjелом друштву, а посебно доносиоцима одлука, поjаснити значаj образовања, да на њега гледамо као на прилику за улагање у развоj и напредак, а не као на велики трошак за државни буџет, што је досад било врло често – рекао је Драшковић.