Државна ревизорска институција (ДРИ) је ревизијом "Конфирмациjа трошкова здравствене заштите по основу ковида-19" за 2020. годину утврдила да су тадашње Министарство здравља и један број здравствених установа током првих мјесеци епидемије без донијете одлуке о увођењу прековремног рада исплаћивали прековремене сате запосленима. У ревизорком извјештају ДРИ се истиче да су кроз ревизиjу Предлога закона о завршном рачуну буџета Црне Горе за 2020. годину конфирмисала издатке у износу од 67.351.166,80 еура коjи се односе на пандемиjу ковид-19. Министарство здравља је у то вријеме водио Кенан Храповић.
– У процесу ревизиjе jе утврђено да Министарство здравља ниjе доносило одлуку о увођењу прековременог рада за април, маj и jун иако су исплате вршене за прековремени рад остварен у тим мjесецима, те да министарство ниjе обавиjестило инспектора рада о увођењу истог, што ниjе у складу са чланом 64 Закона о раду. Такође jе утврђено да jе одређени броj запослених у Министарству здравља имао већи броj приjављених прековремених сати од броjа сати утврђених законом, што ниjе у складу са чланом 64 Закона о раду. Министарство здравља ниjе дониjело интерна акта у складу са Законом о управљању и унутрашњим контролама у jавном сектору и Законом о зарадама запослених у jавном сектору. Министарство здравља jе дужно да донесе нова интерна акта сходно Закону о управљању и унутрашњим контролама у jавном сектору и Законом о зарадама запослених у jавном сектору. У процесу ревизиjе jе утврђено да Општа болница Никшић ниjе обавиjестила инспектора рада о увођењу прековременог рада, што ниjе у складу са чланом 64 Закона о раду. Општа болница Никшић ниjе у потпуности поштовала упутство о приjему и начину евидентирања донациjе и спонзорства опреме у здравственим установама. У процесу ревизиjе jе утврђено да Дом здравља Никшић ниjе обавиjестио инспектора рада о увођењу прековременог рада, што ниjе у складу са чланом 64 Закона о раду. Дом здравља Никшић ниjе у потпуности поштовао упутство о приjему и начину евидентирања донациjе и спонзорства опреме у здравственим установама – пише у извјештају.
Наводе да је Министарство здравља jе предметним актом доставило податке за 672 субjеката ревизиjе у укупном износу 32.080.978,51 еура.
– Истим актом министарство jе обавиjестило Државну ревизорску институциjу да осам субjеката ниjе доставило тражене податке, и то: Министарство финансиjа, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Монтенегроерлајнз, Престоница Цетиње, Општина Беране, Општина Гусиње, Општина Плужине и Општина Тиват. Утврђено jе да субjекти ревизиjе ниjесу поштовали Закон о jавним набавкама, Закон о раду, Закон о управљању и унутрашњим контролама у jавном сектору, Упутство о раду државног трезора, Упутство о приjему и начину евидентирања донациjе и спонзорства опреме у здравственим установама. У процесу ревизиjе у погледу правилности располагања средстава и донациjа утврђене су неправилности код следећих субjеката: − Управа за имовину – у процесу ревизиjе ниjе се могао потврдити приjем роба и услуга приjе извршеног плаћања, што ниjе у складу са тач. 23 и 25 Упутства о раду државног трезора. Управа за имовину jе вршила плаћања без адекватне рачуноводствене документациjе, што ниjе у складу са Упутством о раду државног трезора. У процесу ревизиjе се ниjе могло утврдити да jе Управа за имовину спроводила поступак за одређене jавне набавке 7 у складу са Законом о jавним набавкама. Такође, Управа за имовину jе извршила набавку постељине за страмаце, jастуке и
штепдеке – за потребе КЦЦГ у износу од 173.770 еура, а да претходно ниjе спроведен поступак, нити потписан уговор што ниjе у складу са Законом о jавним набавкама – наводи се у извјештају.