Cetinjanin Aco Martinović ubio je tog dana 12 osoba među kojima i dvoje djece, dva rođena brata od 10 i 13 godina.
- Dan žalosti označava se obaveznim isticanjem zastave na pola koplja na svim zgradama državnih organa i zgradama organa lokalne samouprave i javnih ustanova, u skladu sa Zakonom o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore - naveli su iz Vlade.
U skladu sa Odlukom, na javnim mjestima neće se održavati programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera, a u ugostiteliskim objektima neće se emitovati muzika.
- Elektronski i drugi mediji dužni su svoje programske sadržaje prilagoditi obilježavanju dana žalosti - zaključenoi je se u saopštenju.
Društvo profesionalnih novinara (DPNC) pozvalo je kolege i medije da o tragediji na Cetinju izvještavaju u skladu sa Etičkim kodeksom novinara i da se klone senzacionalizma.
Iz DPNCG-a su podsjetili da u Etičkom kodeksu piše da novinari posao treba da rade vodeći računa o tragediji koja se desila.
U Kodeksu se navodi da novinarsko istraživanje treba da bude sprovedeno sa dužnim saosećanjem i diskrecijom u slučajevima tragedije, gdje postoji lična žalost ili šok, i kada su u pitanju ljudi sa fizičkim i mentalnim stanjem ili bolešću, kao i djeca i maloljetnici.
- Ograničena moć rasuđivanja ili posebna situacija u kojoj se nalaze takvi ljudi, ne smije se zloupotrebljavati radi dobijanja informacija - piše u Kodeksu.
Iz DPNCG su rekli da u interesu javnosti mogu biti novinarska istraživanja o uređenom socijalnom i pravnom sistemu, koji treba da predupredi i svede na minimalnu mjeru da se događaju ovakve tragedije.