/ - NIKOLA SAVELJIC
06/12/2024 u 07:42 h
Natalija MrdakNatalija Mrdak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Država odlučuje o uzimanju organa od prijatelja

Vlada Crne Gore usvojila je juče izmjene i dopune Zakona o uzimanju i presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja, kojima je proširen krug srodnika koji mogu biti živi davoci organa, ali i definisana pravila za nesrodničke donacije. Kako je obrazloženo, predlogom se obezbjeđuje kontrole kvaliteta i bezbjednosti organa.

Prema predlogu ovog zakona, davoci organa su lica sa kojim je primalac srodnik po krvi u pravoj liniji (dijete, roditelj, baba i djed) i u pobočnoj liniji do četvrtog stepena (brat, sestra, tetka, stric, ujak i njihova djeca). Davaoci organa su i bračni, odnosno vanbračni supružnik i, kako se navodi, partner u zajednici života lica istog pola.

Kako je saopšteno iz Vlade, prvi put se uređuje mogućnost nesrodničkog davanja organa živih davalaca, koje mora biti zasnovano na osnovnim načelima davanja organa u svrhu liječenja: pristanka, odnosno saglasnosti davaoca i primaoca; davanja u cilju liječenja; nekomercijalnog davanja, a posebno kao dobročino davanje, bez novčane ili druge odgovarajuće naknade, uz slobodno izraženu volju.

Ministarstvo zdravlja: Proširen krug srodnika koji mogu biti živi davaoci organa

– Radi toga, propisano je da o uzimanju organa od živog davaoca u svrhu presađivanja primaocu sa kojim se nalazi u posebnim prijateljskim, emotivnim i sličnim odnosima odlučuje Ministarstvo zdravlja, na osnovu mišljenja Bioetičkog komiteta, koji obrazuje kao stručno savjetodavno tijelo koje čine istaknuti stručnjaci iz oblasti medicine, medicinske etike, psihologije, socijalnog staranja, prava i drugih oblasti koje su od značaja za ove postupke – obrazlažu predlagači.

Kako su istakli, posebna važnost pridaje se etičkom aspektu i dobročinstvu ovih postupaka, što je i smisao davanja organa radi presađivanja u svrhu liječenja i poboljšanja kvaliteta života lica kojima je ovo jedini način liječenja.

Ministarstvo zdravlja je predlog ovog zakonskog teksta pripremilo u cilju dodatnog usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa propisima Evropske unije koji se odnose na oblast presađivanja organa, saglasno komentarima Evropske komisije.

– Donošenje ovog zakona jedan je od uslova za ispunjavanje drugog završnog mjerila za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 28 – zaštita potrošača i zdravlja. Usaglašavanje sa EU direktivama posebno se odnosi na razmjenu informacija kojima se obezbjeđuju i prate informacije o karakterizaciji davaoca i organa, sljedivosti i o ozbiljnim neželjenim događajima i ozbiljnim neželjenim reakcijama – naglašavaju iz Ministarstva zdravlja.

Podsjećamo da su iz Kliničkog centra Crne Gore ranije najavili za "Dan" da će ponovo pokrenuti transplantacioni program, koji je zaustavljen prije pandemije kovid-19. Pacijenti koji imaju odgovarajućeg živog srodničkog donora na presađivanje organa posljednjih godina idu u Tursku. Ove godine, na zahtjev pacijenata na dijalizi, Ministarstvo zdravlja je obezbijedilo da na transplantaciju bubrega od kadaveričnog donora (preminulog), idu u centar u Minisku (Bjelorusija) o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.

Donesena Strategija za poboljšanje zdravstvene zaštite

Na juče održanoj sjednici Vlade donesena je i Strategija za poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednost pacijenata 2025–2028. i Akcioni plan 2025–2026. godine. Nakon sjednice je kratko saopšteno da ovim strateški važnim dokumentom Vlada pokazuje opredijeljenost za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednosti cijelog zdravstvenog sistema radi obezbjeđivanja veće dostupnosti i uspješnosti liječenja, boljih uslova rada i, prije svega, veće sigurnosti pacijenata.

– Strategijom se povezuje zdravstvena i nezdravstvena politika, identifikuju se prioriteti i naglašava se važnost zdravstvenih struktura, procesa i ishoda usmjerenih na kvalitet i sigurnost – saopšteno je nakon sjednice.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 11:52