Ilustracija / Ilustracija (FOTO: PIXABAY)-FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
13/11/2021 u 17:00 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Država prošle godini nije štedjela novac poreskih obveznika: Na nezakonite ugovore potrošili 12,1 milion

Izdaci po osnovu ugovora o djelu su duplirani od 2015. godine kada su iznosili oko 5,6 miliona eura

Državne institucije su tokom prošle godine, kada su na čelu institucija bili kadrovi bivše vlasti, po osnovu izdataka za isplate ugovora o djelu potrošile 12.187.455,62 eura, pokazuju podaci iz Predloga zakona o završnom računu budzeta Crne Gore za 2020, koji je nedavno predat u skupštinsku proceduru. Ugovor o djelu je često korišćena forma ugovornog odnosa u situaciji kada naručilac posla ima potrebu za određenim fizičkim ili intelektualnim radom koji ne spada u segment djelatnosti za koje je registrovan. On nije isto što i ugovor o radu, nije prepoznat Zakonom o radu i, osim plate, lica angažovana po tom osnovu ne ostvaruju druga prava.

Izdaci po osnovu ugovora o djelu su duplirani od 2015. kada su iznosili oko 5,6 miliona eura. U junu prošle godine Državna revizorska institucija (DRI) utvrdila je brojne nepravilnosti prilikom angažmana službenika. Kako se navodi u dokumentu koji je objavila DRI, državni organi su samo od 2016. do 2019. godine na ugovore o djelu potrošili 31,5 miliona eura, a planirana sredstva Zakonom o budzetu za te ugovore su bila 22,9 miliona u istom periodu, što znači da su planirani iznos sredstava premašili za osam i po miliona.

Prema ocjeni Zarije Pavićevića iz "Alternative Crna Gora", ugovori o djelu po osnovu kojih se angažuju zaposleni u službama svjestan su pokušaj državnih organa da izbjegnu zakonsku obavezu da raspišu oglase za ta radna mjesta.

– Na taj način država se svjesno gura u gubitak kako bi se zaposlili partijski kadrovi. S druge strane, prema tim ljudima se vrši jasna diskriminacija u odnosu na ostale zaposlene u državnoj administraciji, oni nemaju nikakva prava i moraju da slušaju onoga ko ih je i zaposlio. Na taj način pravi se armija podanika i glasačka mašinerija za svake izbore. Suma od 12,5 miliona egzaktan je podatak koliko se troši na zloupotrebu državnih sredstava – istakao je Pavićević.

Posao za najpodobnije

Pavićević ističe da kriterijumi za prijem zaposlenih po osnovu ugovora o djelu nijesu ko je najbolji, već ko je najpodobniji.

– Takvi ljudi neće državi obezbijediti maksimum za pare koje im se plaćaju. Zbog takvog načina zapošljavanja za običnu potvrdu čekamo po pet dana, na dokument po nekoliko mjeseci. Koliki je indirektan gubitak za državu u tom pogledu vjerujemo da se mjeri desetinama miliona eura. Prema procjenama "Alternative", na taj način se svake godine izgube desetine miliona – navodi on.

Prema riječima Ines Mrdović iz "Akcije za socijalnu pravdu", ugovori o djelu, iako to zakon strogo zabranjuje, postali su praktično uobičajeni način zapošljavanja u javnoj administraciji, kako na centralnom, tako i na lokalnom nivou.

– S licem se prvo zaključuju ovi ugovori, a kasnije se prevedu u status ugovora o radu. Na ovaj način se izbjegava obavezna zakonska procedura za zapošljavanje u javnoj administraciji, s čim bi nova vlast morala da raskrsti, a ne da nastavlja putem ranije vlasti (prošla vlast je osmislila ovaj model kako bi politički profitirala). Radi se o klasičnim zapošljavanjima preko veze ili u partijske svrhe, koje dodatno jedu novac svih građana u ionako preglomaznoj administraciji – navodi Mrdovićeva.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
29. mart 2025 14:04