У Црној Гори су јуче од последица вируса корона преминуле двоје особе и инфицирано њих 196. Након пада броја инфицираних забиљежене су и мање гужве у болницама и домовима здравља. У болницама тврде да у претходних 20 дана имају 50 одсто мање пацијената, али истичу да су спремни уколико се региструје појава новог омикрон соја вируса корона.
У Института за јавно здравље тврде да постоји велика вјероватноћа да је нови омикрон сој присутан у Црној Гори, а епидемиолог Института за јавно здравље (ИЈЗ) Милко Jоксимовић истиче за "Дан" да ће се коначни резултати знати за неколико дана.
Он објашњава да епидемиолози страхуjу од истовремене епидемиjе сезонског грипа и вируса корона, коjа би могла да има фаталне последице.
– Одговор ћемо имати током наредне седмице, а велика jе вjероватноћа да jе омикрон соj у Црноj Гори. Очекивано је да соj коjи постаjе доминантан у свиjету имамо и код нас, а остаjе нам да видимо колико jе вирулентниjи, колико се лакше преноси, пробиjа ли имунитет особа коjе су прележале ковид и колико jе отпоран на вакцину – казао је Јоксимовић.
Он је поручио да су превентивне мјере неопходне и када jе у питању нови соj вируса, а мјере су најбоље рјешење и у борби против ковида.
Директор Опште болнице Беране Милорад Магделинић казао је за "Дан" да су претходних дана забиљежили знатно смањење броја тешко обољелих и хоспитализованих особа инфицираних ковидом.
– Тренутно је хоспитализовано девет заражених ковидом, имамо мање пацијената којима треба болничко лијечење и стање се поправило. Због свега овога ћемо успјети мало да одморимо кадар, а очекујемо и да један борј љекара оде на годишње одморе. Пратимо ситуацију са омикрон сојем, али засад немамо прецизне податке о каквом вирусу је ријеч. Поштоваћемо даље инструкције Института за јавно здравље јер су они задужени за праћење и контролу епидемије – каже Магделинић.
Директор Дома здравља Цетиње Марко Радовић казао је за "Дан" да дневно имају у просјеку 100 пацијената у ковид амбулантама, али да је тај број смањен у односу на прије мјесец дана.
– Имамо значајан пад броја пацијената што нам послије скоро двогодишње борбе олакшава рад. Имамо дневно по 50 пацијената у ковид амбуланти за одрасле и за дјецу. Спремни смо и у случају појаве новог соја вируса и дио узорака смо одвојили за тестирање у лабораторији. Имамо "уско грло" због недостатка педијатара и очекујемо да нам се двије колегинице врате са специјализације у фебруару и јуну наредне године. До тада имамо помоћ колега из Опште болнице и других градова – каже Радовић.
Директор барске болнице Игор Каришик истиче за "Дан" да су у последњих 20 дана имали на болничком лијечењу имали 50 одсто мање заражених. Он каже да још немају сазнања о омикрон соју и да није доказано како се он шири у популацији.
– Претходних седмица имамо од 25 до 30 пацијената на ковид одјељењу. Иако је дошло до повећања броја обољелих, исти број љекара брине о пацијентима. Морамо покрити све смјене. Добили смо нови рендген кроз донацију тако да имамо адекватне услове за лијечење ковид пацијената – наводи Каришик.
Из Института су казали да су лабораториjе доставиле резултате за 1.849 узорака на нови вирус корона.
– Новопозитивни случаjеви су регистровани у општинама Подгорица 76, Тиват 16, Даниловград 15, Бар и Биjело Поље по 11, Беране 10, Будва 9, Херцег Нови и Никшић по 8, Цетиње 7, Андриjевица и Моjковац по 5, Котор, Пљевља, Тузи и Улцињ по 3, Колашин, Петњица и Жабљак по 1. Удио новопозитивних случаjева у укупном броjу тестираних за 7.12.2021. године jе износио 10.6 одсто. Током jучерашњег дана ИJЗЦГ су приjављена два смртна исхода повезана са САРС-ЦоВ-2 инфекциjом, jедан из Подгорице и jедан из Никшића. Међу преминулима млађи jе имао 64, а стариjи 77 година – наводе из ИЈЗ.