Ovo je, kako kažu, naročito važno kada se ima u vidu učestalost napada na ljekare koji se dešavaju u posljednje vrijeme.
- Na ovaj način, nadležni organi su odgovorili na višemjesečne apele Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstveno osiguranje da se ovo pitanje posebno reguliše i da država odlučno stane u zaštitu zdravstvenih radnika koji svakodnevno strahuju za sopstvene živote pokušavajući da brinu o zdravlju i životima građana - navode iz FZO.
Poručuju da koliko je ovo ozbiljno pitanje najbolje govori istraživanje koje je pokazalo da je tokom 2024. godine 11 odsto medicinskih radnika bilo izloženo fizičkim napadima, dok je ver-balni napad doživjelo 79 odsto ljekara domova zdravlja i čak 95 odsto ljekara Hitne pomoći.
- U tom smislu, adekvatno zakonsko regulisanje ovog pitanja predstavlja početni i ključni korak u pravcu prepoznavanja značaja zaštite ljekara, ali i drugih medicinskih radnika, koji moraju imati sigurno radno okruženje kako bi svoje odgovorne dužnosti obavljali na što profesionalniji i kvalitetniji način, na korist svih građana - zaključuju u saopštenju.