
Iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO) "Danu" su saopštili da su se obratili Ministarstvu finansija i socijalnog staranja zbog nedostatka novca za funkcionisanje zdravstvenog sistema i povećanim potrebama bolnica uslovljenim epidemijom. Kako ističu, privatnim apotekama na ime izdavanje ljekova na recept duguju 2.030.000 eura, a dobavljačima van sistema zdravstva 1.290.000.
Iz Fonda nijesu precizirali kolika su ukupna dugovanja koja su, kako je ranije saopštavano, na kraju 2020. godine bila 30 miliona eura, niti da li su izmirivali nagomilana potraživanja.
Iz Fonda su u aprilu od Vlade tražili 11.000.000 eura više u odnosu na opredijeljena sredstva u budzetu, sa čijim se usvajanjem inače kasnilo. Tada su upozorili da se taj nedostatak može odraziti na nabavku ljekova, medicinskih sredstava i opreme.
– Zakonom o Budzetu Crne Gore za 2021. godinu Fondu za zdravstveno osiguranje za 2021. godinu oredijeljeno je 303.937.927,37 eura. U proteklom periodu, u kontinuitetu su se na kraju svake godine iskazivale neizmirene obaveze u zdravstvenom sistemu, na određenim budzetskim pozicijama, a to zbog činjenice da je dolazilo do velike neusklađenosti između planiranih sredstava i realnih potreba zdravstvenog sistema. Takva neusklađenost u velikoj mjeri opterećuje i ugrožava javne finansije, pa je prevazilaženje problema jedino moguće putem realnijeg planiranja budzeta. Nastavak, ili bolje reći, naslijeđenost ovakvog trenda, uslovilo je potrebu da su planirana budzetska sredstva za zdravstvo nedovoljna da se tekuća godina završi sa iskazivanjem svih izmirenih sredstava. S tim u vezi, Fond se obratio Ministarstvu finansija i tražio nedostajuća dodatna sredstva na određenim pozicijama. U stalnoj smo komunikaciji sa Ministarstvom finansija po pitanju praćenja neizmirenih obaveza i nema sumnje da ćemo zajedničkim snagama tražiti najbolja rješenja za nagomilane problema iz prethodnog perioda. Takođe, napominjemo da bez obzira na nedostajuća sredstva, činimo sve što je u našoj moći da ne dođemo u situaciju pojave bilo kakvih smetnji kada je u pitanju sprovođenje zdravstvene zaštite, pa ćemo i ubuduće insistirati da institucije zadužene za ovu oblast pruže mehanizam čijim sprovođenjem bi se stvorio balans između opredijeljenih sredstava i stvarno potrebnih sredstava, koja služe za nesmetano funkcionisanje zdravstvenog sistema. Jer, ništa nije važnije od zdravlja građana Crne Gore. Što se tiče duga prema dobavljačima van sistema Fonda, on na današnji dan iznosi 1,29 miliona eura. Dug prema privatnim apotekama, na današnji dan, iznosi 2,03 miliona eura – istakli su iz Fonda.
Navode da je sa finansijskog aspekta zdravstveni sistem sam po sebi veoma zahtjevan i
kao takav složen sistem proizvodi značajne izdatke.
– Povećanje troškova u zdravstvu je uslovljeno uvođenjem novih dijagnostičkih i terapijskih postupaka, medicinskih procedura. Nabavka savremene opreme za sobom povlači visoke troškove medicinskog potrošnog materijala i troškove servisnog održavanja, kao i korišćenje istih u postupku liječenja ljekovima novije generacije koji imaju značajno visoku jediničnu cijenu. Bolnice i domovi zdravlja, uslovljeni pandemijom kovida-19 i sve većim troškovima upućuju dodatne zahtjeve prema Fondu, pa će se sredstva za nabavku medicinske zaštitne opreme i druge nestandardne nabavke obezbjeđivati u skladu s potrebama. Zbog nedovoljno opredijeljenih sredstava za finansiranje JZU, sredstva po zdravstvenim ustanovama se raspoređuju na optimalan način i svi imaju iste uslove poslovanja. Plaćanje zdravstvenih usluga JZU ne vrši se u iznosu ispostavljenih faktura, već isključivo do nivoa opredijeljenih budzetskih sredstava (kroz prenos sredstava za bruto zarade i ostala lična primanja, za ljekove i medicinska sredstva, te za investiciona ulaganja i ostale materijalne troškove) – kažu iz Fonda.
Prethodno rukovodstvo na čelu sa tadašnjim direktorom Seadom Čirgićem upozoravalo je godinama da se nedovoljno sredstva izdvaja iz budzeta za liječenje građana, što dovodi do nagomilanih dugova. Samo prošle godine od septembra do decembra Vlada je opredijelila dodatnih 20.000.000 eura za dugove za ljekove, nabavku testova i zaštitne opreme zbog epidemije.
Коментари (0)
Оставите свој коментар