
Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić kazao je u razgovoru za "Dan" da su neizvjesne procjene kada se može očekivati kraj pandemije kovida-19, jer je virus više puta iznenadio. Poručio je i da to zavisi od same vakcinacije.
– Vakcinacijom se sprečava manevarski prostor virusu s obzirom na to da se on razvija u ljudskom organizmu. Kada imate veliki broj vakcinisanih, on gubi mogućnost da mutira. Virus ima hiljadu mutacija. Četiri mutacije su postale dominantne, jedna od njih je delta soj. Za delta soj je specifično da od težih formi ovog virusa obolijevaju i mladi i dešava se da umiru i mlađe osobe i u bolnicima upravo imamo više mlađih osoba – izjavio je Galić.
Istakao je da ukoliko do kraja ove zimske sezone bude postignut procenat vakcinisanih za kolektivni imunitet, onda bi sledeće ljeto mogli dočekati daleko mirnije.
Govoreći o predstojećem periodu, Galić kaže da će kada je u putanju epidemiološka situacija rizičan period biti od novembra do februara.
– S obzirom na to da se SARS-KOV 2 predstavlja kao respiratorni virus, prije svega zatvorene prostorije u koje ćemo ući zbog hladnog vremena nose veliki epidemiološki rizik i u tom smislu očekivano je da je rizični period bude od novembra do februara. Virus pokazuje sezonski karakter i s tim u vezi vakcinacijom koju bi obavili sada, s obzirom na vremenski period koji je potreban, do novembra bi stekli imunitet protiv oboljenja – objašnjava Galić.
Dodaje da zimski period odgovara razvoju virusa.
– Što se tiče kapaciteta zdravstva, ljekari i zdravstveni sistem dali su sto posto mogućnosti. Međutim, postoje određeni problemi koji su postojali u prethodnom periodu i koji sada izlaze na vidjelo. Prije svega to se tiče broja zdravstvenih radnika, objekata gdje se liječi i u tom smislu opterećenost je velika. Ova epidemija traje već drugu godinu. Zdravstveni kadar je umoran. Svakako da je zdravsteni sistem u najvećoj mogućoj mjeri odgovorio na pandemiju – ističe Galić.
Dodaje da zdravstvenom sistemu mogu pomoći i mediji koji bi proaktivno djelovali na građane.
– Građani su oni koji će pomoći da vidimo kraj ovoj pandemiji, zapravo pomoći će zdravstvenom sistemu i ljekarima. S obzirom na to da smo masovnu vakcinaciju počeli u maju na osnovu raspoloživosti vakcina, zadovoljni smo odzivom za imunizaciju. Mi smo čak u prvim nedjeljima bili primjer u Evropi u broju datih doza u odnosu na broj stanovnika. Jedna od rijetkih zemalja smo koja je građanima bukvalno u svojim domovima omogućila vakcinaciju. Bilo je potrebno samo da se pozove zdravstvena služba, to smo radili i u firmama, imali smo vakcinalni autobus... Ipak, obuhvat vakcinacije svakako može biti bolji – ocjenjuje Galić.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar