U ovom istraživanju, objavljenom u prestižnom časopisu "Family in Society", u izdanju izdavača Sage Journals (SSCI), analiziran je uticaj nedostatka roditeljskog nadzora, roditeljskog ponašanja, zloupotrebe alkohola i droga kod roditelja, kao i socio-demografskog statusa porodice na maloljetničku delinkvenciju.
Povod za ovu temu je zabrinjavajući recidivizam ili ponavljanje kriminalnog ponašanja među mladim delinkventima u Evropi i SAD, na šta ukazuju statistički podaci, gdje se posebno ističe uticaj ratova u bivšoj Jugoslaviji, uključujući Crnu Goru, kao faktori koji doprinose delinkvenciji. Za Crnu Goru je naveden podatak da su u 2021. godini od 265 prijavljenih maloljetnih počinilaca 103 optužena, a 101 pravosnažno osuđen, saopšteno je sa Filozofskog fakulteta.
– Rezultati istraživanja pokazali su da je nedostatak roditeljskog nadzora bio značajan prediktor delinkventnog ponašanja kod dječaka, dok kod djevojčica nije imao isti uticaj. Dječaci su prijavljivali veći stepen nedovoljnog nadzora, što ukazuje na značaj roditeljske uključenosti u život djece. Osim toga, roditelji dječaka su češće pokazivali obrasce odbacivanja, ali i prezaštićivanja, što stvara složen odnos između zaštite i kontrole. Zloupotreba alkohola i droga kod roditelja pokazala se kao snažan faktor rizika za delinkventno ponašanje, posebno kod dječaka. Alkoholizam kod očeva i majki, kao i zloupotreba droga, direktno su povezani s povećanom učestalošću delinkventnog ponašanja. Nasuprot tome, kod djevojčica ovi faktori nisu imali značajan uticaj, što ukazuje na potencijalne rodne razlike u načinu na koji porodica oblikuje ponašanje mladih. Istraživanje je takođe pokazalo da nivo obrazovanja roditelja i porodični prihodi nisu imali značajan uticaj na delinkvenciju, što je u suprotnosti s nekim ranijim istraživanjima. Toplina roditelja, iako važna za emocionalni razvoj, nije se pokazala kao ključni faktor u sprečavanju delinkventnog ponašanja, dok su odbacivanje i prezaštićivanje imali umjeren efekat, saopšteno je sa Filozofskog fakulteta.
Pored širih društvenih okolnosti, cilj istraživanja bio je i razumjeti specifične porodične faktore koji oblikuju ponašanje mladih u Crnoj Gori. Istraživanje je realizovano na uzorku od 178 mladih, od kojih su 136 bili dječaci, a 42 djevojčice, u dobi od 14 do 18 godina. Podaci su prikupljeni iz Centra za socijalni rad i Centra za djecu i mlade "Ljubović" u Podgorici. Koristile su se samoprocjenske skale kako bi se procijenilo delinkventno ponašanje, nedostatak roditeljskog nadzora (LPM), roditeljski stilovi (toplina, odbacivanje, prezaštićivanje) i zloupotreba supstanci od strane roditelja.
Jedan od ključnih instrumenata bila je skala delinkventnog ponašanja, od blažih prekršaja, poput bježanja od kuće i izostajanja iz škole, do ozbiljnijih krivičnih djela kao što su prodaja narkotika ili pokušaji seksualnog nasilja. Ispitanici su odgovarali na pitanja o učestalosti ovih vidova ponašanja u prethodnih godinu dana. Takođe su ispitivani faktori poput nivoa obrazovanja roditelja i porodičnih prihoda, a svi rezultati su analizirani uz pomoć statističkih metoda.
– Rodne razlike u nalazima istraživanja dodatno naglašavaju kompleksnost roditeljskog uticaja. Dječaci su češće doživljavali roditeljsko odbacivanje, koje se manifestovalo kroz kritiku, emocionalno distanciranje ili nedostatak podrške. Ovo odbacivanje može povećati osjećaj nesigurnosti i frustracije, što vodi ka delinkventnom ponašanju. Roditelji su, paradoksalno, istovremeno pokazivali viši nivo prezaštićivanja prema dječacima. Ovo uključuje pretjeranu brigu i kontrolu, što može smanjiti osjećaj autonomije kod djece i podstaći buntovno ponašanje kao vid reakcije na takvu kontrolu. Dječaci su češće prijavljivali odsustvo jasnog nadzora roditelja, poput nepoznavanja njihovih aktivnosti, prijatelja ili školskih obaveza. Kod djevojčica, roditeljsko odbacivanje, prezaštićivanje i nedostatak nadzora nisu imali isti značajan efekat. Ovo može ukazivati na to da su njihovi obrasci delinkventnog ponašanja više pod uticajem šireg društvenog i emocionalnog konteksta, nego direktnog roditeljskog ponašanja – zaključeno je u istraživanju.