Ministar je naveo da saradnja sa UNICEF-om donosi benefite i izrazio očekivanje da će rezultirati time da na terenu stanje bude prihvatljivije, te da je cilj svih aktivnosti da korisnicima bude bolje i da svakim danom sistem socijalne zaštite bude efikasniji.
- Naš cilj je izgradnja pravednijeg društva u kojem treba djeci pružiti jednake mogućnosti i u tom kontekstu želimo implementirati iskustva razvijenih država. Koliko god da mislimo da smo unaprijedii sistem, želimo se ugledati na najbolje i najefektivnije sisteme razvijenih država. U tome nam je potrebna pomoć, kako bi smo dobili određena sredstva i izvršili prioritizaciju svega onoga što bi trebalo da se radi. Mislimo da je oblast zaštite dječjih prava nešto čemu treba dati prioritet, istakao je ministar Gutić.
On je kazao da bi prvenstveno trebalo unaprijediti obrazovnu, kulturnu i privrednu politiku kako bismo poboljšali sistem i na takav način došli u situaciju da imamo sve manje potrebe za intervencijama.
- Zato nam je bitan rad na Strategiji deinstitucionalizacije gdje nastojimo da izmjestimo sve korisnike u nekom idealnom momentu iz institucija i da oni budu u socijalno prihvatljivijem okruženju, dodao je ministar.
Ministar je informisao Servadeija da je u planu izgradnja Centra za hraniteljstvo i istakao značaj „Male grupne zajednice u Bijelom Polju“ kao primjer za razvoj određenih usluga. Naveo je i da je u toku izrada Strategije za prevenciju i zaštitu djece od nasilja, koja obuhvata zaštitu djece od uticaja sa interneta.
- Sve ove strategije su naslovljene na period od 2024 – 2028. godine i nadamo se da će tokom izrade strategija, a posebno poslije toga okruženje za sve kategorije kojima se bave strategije biti bolje. I nove šanse koje se tiču Plana rasta ćemo sa zadovoljstvom iskoristiti, dodao je ministar.
Servadei je rekao da će UNICEF nastaviti da podržava Vladu kako bi se osiguralo da kvalitetne usluge dječje i socijalne zaštite stižu do najugroženijih, poput djece u institucijama, djece bez roditeljskog staranja, djece žrtava nasilja, djece sa smetnjama u razvoju, djece koja rastu u siromaštvu i djece iz manjinskih grupa.
- Prevencija je najbolja strategija i za nju je u Crnoj Gori neophodno povećati broj socijalnih radnika koji bi trebalo da rade kao službenici zaduženi za konkretne slučajeve na terenu. Analiza UNICEF-a iz 2018. godine pokazala je da je crnogorskim centrima za socijalni rad potrebno još najmanje 50 dodatnih socijalnih radnika za rad na terenu kako bi se obezbijedile usluge podrške djeci i porodicama u riziku u njihovoj zajednici. Takođe, zapošljavanje dodatnih socijalnih radnika neophodno je i za podržavanje procesa izmještanja djece iz institucija i pružanje intenzivnije podrške porodicama u lokalnim zajednicama. UNICEF će, do kraja ove godine, podržati uspostavljanje prvog Centra za hraniteljstvo u Crnoj Gori, što će doprinijeti prestanku smještanja djece u institucije, istakao je Servadei.
On je rekao da je UNICEF spreman da podrži Vladu da uvede Barnahus, tj. novi, specijalizovani servis koji na jednom mjestu pruža razne usluge za djecu žrtve nasilja. On uključuje međusektorsku saradnju i zaštitu, psihosocijalnu podršku, zdravstvene i pravne usluge za djecu koja su doživjela nasilje, zlostavljanje i iskorišćavanje. Barnahus je model dobre prakse međusektorske saradnje iz EU. Njegovo uvođenje se preporučuje u EU Strategiji o pravima djeteta, pa će, stoga, doprinijeti napretku Crne Gore u procesu pristupanja EU.
- UNICEF će sarađivati s Vladom kako bi iskoristila Plan rasta za Zapadni Balkan za sprovođenje ovih ključnih reformi, zaključio je Servadei.