/ -Фото: Архива
10/05/2022 u 09:52 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

ХРА писала Абазовићу: Породице жртава бомбардовања у Мурини да добију накнаду штете

Подсјетимо, породице су тужиле државу јер тог дана нико у мјесту Мурино није био упозорен на опасност од бомбардовања

Акција за људска права (ХРА) апеловала је на предсједника Владе Дритана Абазовића, да Влада прихвати вансудско поравнање са жртвама из Мурине, које ни 23 године након бомбардовања моста у тој варошици од стране НАТО авијације 30. априла 1999. године нијесу оствариле своје право на накнаду штете од државе.

Подсјетимо, држава је тужена јер тога дана нико у мјесту Мурино није био упозорен на опасност од бомбардовања, иако је НАТО унапријед обавјештавао надлежне о свим циљевима које ће гађати.

-Овим је ХРА подржала захтјеве жртава, које је премијеру упутио њихов заступник, адвокат Велија Мурид. ХРА је исти апел претходно упућивала и премијерима Душку Марковићу и Здравку Kривокапићу. Породице шесторо погинулих и двоје повријеђених водили су поступке за накнаду штете против државе, али су њихови тужбени захтјеви одбачени као застарјели. У првом предмету породице Kоматина, Врховни суд је, одлучујући по ревизији, заузео контроверзан и рестриктиван став да нижестепени парнични судови нијесу смјели самостално да утврде да је штета настала као посљедица кривичног дјела да би примјенили дужи рок застарјелости, и утврдио је да та породица нема право на накнаду штете која јој је вед била исплаћена. У другим предметима су онда судови одбацивали тужбене захтјеве као застарјеле- пише у саопштењу.

Наводи се да је ХРА у писму премијеру указала да су због застарјелости жртве изгубиле могудност да накнаду штете од државе остваре принудним путем, али да је њихово обештећење остало морална обавеза Црне Горе, коју би држава требало добровољно да испуни.

- У овом предмету би укупна средства која би држава потрошила на исплату накнаде штете представљала занемарљиво оптередење за државни буџет, посебно наспрам значаја који би трајно рјешавање дуга према жртвама имало како за њих, тако и за Црну Гору. Укупно 28 особа је захтјевало око пола милиона еура, што је незнатан износ, ако се узме у обзир да је држава истовремено платила чак 71 милион еура само за трошкове суђења у судским споровима које је изгубила у периоду од 2012. до 2015. године- закључује се у саопштењу ХРА. 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 09:16