
To je konstatovano u izvještaju Nacionalnog preventivnog mehanizma (NPM) Zaštitnika ljudskih prava i sloboda. Oni su do ovih podataka došli nakon što su prošle godine obišli tu bolnicu.
– Stoga se vrlo često dešavaju situacije da se u sobama nalaze pomoćni ležajevi i dodatni dušeci kako bi svi pacijenti bili smješteni. Tokom cijele godine, a naročito tokom turističke sezone, službenici policije dovode turiste, odnosno strance u alkoholisanom stanju ili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci u bolnicu na prijem. Tada se radi obrada, odnosno prijem pacijenta, to jest kratkotrajna hospitalizacija kako bi se završila opservacija pacijenta – ukazano je u izvještaju NPM.
Oni upozoravaju da ovakve situacije predstavljaju pritisak na smještajne kapacitete jer ovakva lica obično nijesu u potrebi za hospitalizacijom.
– Na odjeljenju se, osim lica sa akutnim psihozama, smještaju i pacijenti sa izrečenim sudskim mjerama i pacijenti sa problemima zavisnosti od alkohola i psihoaktivnih supstanci. Ovakva miješanja patologija su kompleksna u pogledu da se ispoštuje zahtjev bolesti i to predstavlja značajan izazov u kliničkoj praksi. Tu se prije svega misli na različite terapijske izazove, bezbjednosne rizike, kompleksnost interakcije među pacijentima. Ovakvo okruženje zahtijeva adekvatan pristup pacijentu, ali i adekvatnu organizaciju odjeljenja i resursa – naglašeno je u izvještaju NPM.
Upozoravaju da nepostojanje laboratorije u Dobroti i dalje usložnjava proces biohemijskih analiza.
– Uzorci se nose na analizu u bolnici u Kotoru. Analizu litemije pacijenti sami plaćaju u privatnim laboratorijama jer bolnica u Kotoru i dalje ne obavlja ove analize. Litemija predstavlja koncentraciju litijuma u krvi, što je ključni parametar u terapiji litijumom, koji se koristi za liječenje psihijatrijskih poremećaja. Litijum je stabilizator raspoloženja, a praćenje njegove koncentracije u krvi je neophodno zbog terapijskog raspona između djelotvorne i toksične doze – pojašnjeno je u izvještaju NPM koji potpisuju savjetnici Danijela Brajković i Marijana Sinđić.
Dalje se navodi da je uvidom u dokumentaciju primijećeno i da je formular za pristanak pacijenta za liječenje u Dobroti pisan samo na našem jeziku.
– Potrebno je pripremiti standardizovane formurale na jeziku koji razumiju najčešće zastupljeni među stranim pacijentima – preporučeno je u dokumentu.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar