
Iako je Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma (MERT) opredijelilo 200 hiljada eura za podršku zanatstvu, zanatlije su nezainteresovane za ovaj vid pomoći. Posebno je velika nezainteresovanost u nerazvijenim opštinama, gdje se praktično nudi i najviše novčanih sredstava, odnosno povraćaj 85 odsto novca od iznosa koji je potrošen za nabavku mašina, alata i druge opreme. Situacija nije mnogo bolja ni u opštinama koje se tretiraju kao razvijene i gdje Ministarstvo obezbjeđuje povraćaj novca u iznosu od 75 procenata.
– Do sada imamo 11 aplikanata iz čitave Crne Gore – rečeno nam je u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma, uz pojašnjenje da je to mali broj zanatlija, jer je javni poziv raspisan još u martu mjesecu.
Prema podacima koje smo dobili u pomenutom Ministarstvu, posebno malo aplikanata ima iz opština sa sjevera. Zanatlije iz Bijelog Polja pokazuju određena interesovanja dok iz pojedinih opština zanatlije uopšte nisu zainteresovane.
– Kada su u pitanju Pljevlja, iz te opštine nemamo aplikanata – kazali su iz MERT-a.
Dok iz Ministarstva pozivaju zanatlije da se prijave za sredstva, pojašnjavajući da javni poziv traje do kraja novembra, kao i da će se povraćaj sredstava obezbijediti i za nabavljene polovne mašine i alate, iz Mreže nevladinih organizacija sjevera upozoravaju da je glavni problem zanatlijama na sjeveru to što ovaj prostor ostaje bez stanovništva.
– Sredina koja ostaje bez stanovništva osuđena je na propast. Nažalost, sve opštine u Crnoj Gori gube stanovništvo izuzev Podgorice i nekoliko primorskih opština. Zanatlije ostaju bez mogućnosti da zarade i mnoge zanatlije su sa sjevera prešle da rade u Podgoricu – poručuju iz ove organizacije i pozivaju Vladu da kroz niz investicija podstaknu povratak u opštine na sjeveru, kao i da se podstakne natalitet, jer će se na sjeveru samo povratkom stanovništva pokrenuti jedan ozbiljan razvoj.
– Zanatlije su često zaduženi i često imaju finansijskih problema, ali kada imaju kupce za svoje proizvode i mušterije za njihove usluge, oni uspijevaju sve da postignu – tvrde u ovoj organizaciji i pozdravljaju mjere Ministarstva ekonomije, ali napominju i da su zanatlije na sjeveru u teškoj poziciji jer imaju sve manje mušterija.
– Mjera Ministarstva ekonomije je dobra i za svaku je pohvalu, ali ona pomalo liči na to kao da čovjeku na samrtničkoj postelji nudite pečenje – zaključuju u Mreži nevladinih organizacija sjevera.
Pravo da konkurišu za pomenuta sredstva imaju zanatlije upisane u Registar zanatlija kod JU Zanatska komora, čija je pretežna djelatnost obavljanje jednostavnog ili složenog zanata, u skladu s Odlukom o utvrđivanju zanata, djelatnosti sličnih zanatu i liste jednostavnih i složenih zanata i registrovani u Centralnom registru privrednih subjekata u skladu sa Zakonom o privrednim društvima. Pritom, zanatsko preduzeće treba da posluje 100% u privatnom vlasništvu, treba da su predati zvanični finansijski izvještaji za 2021. godinu, u zakonski predviđenom roku ili im je Rješenjem Uprave prihoda i carina odobren produžetak roka za predaju finansijskih izvještaja, te da redovno izvršavaju obaveze plaćanja poreza i doprinosa na lična primanja i ako nisu za iste aktivnosti koristili sredstva finansijske pomoći iz državnog i lokalnog budžeta.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar