
Samo 56 odsto djece u Crnoj Gori primilo je prvu dozu MMR vakcine, koja je dio obavezne imunizacije protiv morbila (male boginje), zaušaka i rubeole, rečeno je "Danu" iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG). Oni upozoravaju da pad broja djece koja su posljednjih godina primila obavezne vakcine protiv više zaraznih bolesti prestavlja opasnost po javno zdravlje.
Podaci IJZCG pokazuju da BCG vakcinu protiv tuberkuloze, koja se inače daje odmah po rođenju, nijesu primila sva novorođenčad u posljednje tri godine, a najmanje njih je imunizovano u 2023.
- Trenutni obuhvat sa BCG vakcinom kod djece rođene 2023. godine iznosi 70 odsto, kod djece rođene 2022. godine iznosi 87 odsto, dok kod djece rođene 2021. godine iznosi 82 odsto, navode iz IJZCG.
Kada je u pitanju MMR vakcina, podaci IJZCG pokazuju da je prvu dozu primilo 92 odsto osnovaca, a drugu njih 88 odsto.
- Trenutni obuhvat sa prvom dozom MMR vakcine kod djece koja pohađaju srednju školu iznosi 89 odsto, dok je drugu dozu MMR vakcine primilo 78 odsto. Trenutni obuhvat sa dvije doze hepatitis B vakcine kod djece rođene 2023. godine iznosi 77 odsto. Trenutni obuhvat sa tri doze vakcine sa komponentom protiv pertusisa (veliki kašalj) kod djece uzrasta do 5 godina iznosi 82 odsto, ističu iz IJZCG.
Epidemiolozi upozoravaju da Crnoj Gori prijeti epidemija velikog kašlja, te da je do sada registrovano 129 oboljelih, od čega 94 u Podgorici.
Na pitanje da li smatraju da je pad broja vakcinisane djece obaveznom vakcinom protiv više bolesti razlog za pojavu velikog kašlja, iz IJZCG za "Dan" ističu da je "postepeni pad obuhvata obaveznim vakcinama koji se bilježi unazad 10 godina, uz slabljenje imuniteta nakon 4 do 5 godina od vakcinacije, doprinio da se veliki kašalj vrati u formi epidemijskog javljanja".
- Pad obuhvata svim vakcinama (obaveznim), posebno vakcinom protiv morbila, zauški i rubeole predstavlja veliku opasnost po javno zdravlje, s obzirom na to da nam prijeti epidemija malih boginja, s obzirom na to da su registrovani slučajevi u zemljama u okruženju, uz aktuelnu epidemiju morbila u Rumuniji sa preko 2.000 oboljelih, upozoravaju iz Instituta.
Oni su naveli da je za jednu sedmicu vakcinu protiv velikog kašlja primilo 960 djece.
- Vakcina protiv velikog kašlja spada u obavezne - imunizacija se sprovodi sa tri doze acelularne vakcine protiv pertusisa koja se aplikuje u vidu kombinovanih vakcina, a započinje od navršena dva mjeseca života, druga doza se daje sa četiri i treća u uzrastu od šest mjeseci (minimalni interval između doza može biti četiri sedmice pa se vakcina može dati i sa dva, tri i četiri mjeseca života). Prva revakcinacija se sprovodi u drugoj godini života, najmanje šest mjeseci nakon kompletno sprovedene imunizacije sa tri doze, a druga revakcinacija se od početka 2023. godine sprovodi prilikom upisa u osnovnu školu, objašnjavaju iz IJZG.