/ -SRDJAN_BOLJEVIC
12/04/2023 u 12:15 h
Natalija MrdakNatalija Mrdak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Iz CGO tvrde da јe blokirano donošenje novog zakona: Visoko obrazovanje bez strategiјe

Za oba dokumenta, zakon i strategiju, Direktorat za visoko obrazovanje ima pripremljene nacrtne verzije, u koje su uloženi vrijeme i trud članova radnih grupa u prethodne dvije godine, a koje su potpuno zanemarene, ističe Snežana Kaluđerović

Iz NVO Centar za građansko obrazovanje (CGO) јuče su upozorili na, kako tvrde, blokadu donošenja novog zakonodovnog i strateškog okvira visokog obrazovanja u Crnoj Gori, kao i da odgovornost za to nose isključivo donosioci odluka koji su zanemarili ovaj dio javnog interesa. Kako ističu, to su Vlada, Skupština i Savjet za visoko obrazovanje, ali da trenutno nijedno od tih tijela nema legitimitet i puni kapacitet.

– To ne znači da neki zadaci ne mogu biti završeni na tehničkom nivou da bi kasnije sistem brzo profunkcionisao, ali i to izostaje zbog neprepoznavanja značaja ove teme, poručila јe Snežana Kaluđerović, viša pravna savjetnica u CGO.

Ona ističe da bi svakoj odgovornoj vladi visoko obrazovanje moralo biti jedan od prioriteta, ali i da to hronično izostaje u Crnoj Gori.

– CGO podsjeća da su tokom 2020/2021. godine započele određene aktivnosti u ovoj oblasti, sa najavom i otvaranjem procesa donošenja Zakona o visokom obrazovanju, koji je trebalo da bude usvojen još u prvoj polovini 2021. godine. Međutim, ovo pitanje nije bitno ni Vladi u tehničkom mandatu, koja ga je u svom ovogodišnjem planu stavila za IV kvartal, a još uvijek nije imenovana ni radna grupa za njegovu izradu. Znači, Ministarstvo prosvjete u kontinuitetu pokazuje da nema kapacitet da izvrši ovu obavezu, koja je bila dio programa rada 42. i 43. Vlade, a zbog čega trpe brojni akteri. Na primjer, Univerzitet Crne Gore (UCG), kao državni univerzitet, trebalo je još 2021. godine da uđe u obaveznu akreditaciju po novom zakonskom tekstu. S obzirom na to da taj zakon nije usvojen, UCG je akreditovan po starom, odnosno važećem zakonu. Sve upućuje da će ovaj dio posla preći u nadležnost neke nove vlade, izabrane nakon vanrednih parlamentarnih izbora u junu, pri čemu se već čini izvjesnim da ćemo ovaj važan zakon dobiti tek u 2024. godini, obјašnjava Kaluđerović.

Ostale nejasne nadležnosti Savjeta

Iz CGO napominju da poslove unapređenja i razvoja visokog obrazovanja obavlja Savjet za visoko obrazovanje i stoga je jasan razlog za hitnost izbora novih članova ovoga tijela.

– Takođe, ostala su nerazlučena i pojedina pitanja nadležnosti Savjeta za visoko obrazovanje i Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta, a da bi se ta pitanja detaljno definisala, neophodan je novi Zakon o visokom obrazovanju. CGO ukazuje na velike i štetne posledice neutvrđivanja novog strateškog i zakonskog okvira u oblasti visokog obrazovanja u skladu sa zahtjevima evropskog prostora visokog obrazovanja, a sve zbog nepostojanja političke volje donosilaca odluka, navode u CGO.


Ona napominje da Ministarstvo prosvjete nije pokazalo proaktivnost ni kada je u pitanju usvajanje Strategije visokog obrazovanja za period 2021–2025. godine.


– Za oba dokumenta, i zakon i strategiju, Direktorat za visoko obrazovanje ima pripremljene nacrtne verzije, u koje su uloženi vrijeme i trud članova radnih grupa u prethodne dvije godine, a koje su potpuno zanemarene, ističe Kaluđerović.
CGO smatra da nadležni u Ministarstvu prosvjete moraju pokazati posvećenost ovako važnim pitanjima jer nema nikakvog opravdanja za kašnjenja koja su rezultirala blokadom sistema. Naime, da bi strategija i zakon bili usvojeni, mišljenje na njihov tekst mora da izda Savjet za visoko obrazovanje, koji ne funkcioniše, jer je većini članova toga tijela istekao mandat. S obzirom na to da Savjet imenuje i razrješava Skupština Crne Gore na predlog Vlade, jasno je da ćemo čekati i izbor novih članova Savjeta do formiranja novih saziva i Vlade i Skupštine.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 01:22