
Iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) "Danu" je saopšteno da u Crnoj Gori od posljednje epidemije nije potvrđen nijedan slučaj obolijevanja od malih boginja (morbile). U januaru ove godine bilo je pet sumnjivih slučajeva obolijevanja, ali je utvrđeno da se radilo o nekoj vrsti osipa, a ne i o malim boginjama.
– Sumnje na obolijevanje od morbila registruju se svake godine u većoj ili manjoj mjeri. Tako je 2022. godine registrovano sedam slučajeva sumnji, a od početka 2023. godne pet slučajeva sumnji na obolijevanje od malih boginja. Svi su oni metodološki obrađeni (laboratorijski, klinički, epidemiološki) i na osnovu definicije slučajeva odbačeni, tako da nisu potvrđeni kao slučajevi obolijevanja od malih boginja. Uglavnom je riječ o nekoj vrsti osipnih groznica koje diferencijalno dijagnostički podsjećaju na male boginje. U posljednjoj epidemiji 2018. godine zabilježeno je 200 slučajva, od kojih je 175 laboratorijski potvrđenih, ali se virus ne nalazi endemski u cirkulaciji u populaciji, već postoji samo mogućnost importovanja slučajeva – pojasnili su iz Instituta.
Prema ranije saopštenim podacima, u Crnoj Gori više od 25.000 djece do 18 godine nije primilo MMR vakcinu protiv morbila, rubeole i zaušaka. Od tog broja, nevakcinisano je 18.000 mališana predškolskog uzrasta. Institut i Ministarstvo zdravlja pokrenuli su kampanju za imunizaciju djece u Crnoj Gori. U Srbiji su prije nekoliko mjeseci registrovani prvi slučajevi zaraze.
– Institut za javno zdravlje Crne Gore analizira i prati epidemiološku situaciju u zemlji, regionu i cijelom svijetu po pitanju zaraznih bolesti, pa i malih boginja. Već duži vremenski period stalnim medijskim nastupima pokušavamo dostaviti potrebne informacije građanima i pobuditi svijest o važnosti redovne imunizacije MMR vakcinom. Sprovedena je u velikom obimu i edukacija zdravstvenih radnika, jer u cijelom lancu prevencije veliki je broj učesnika u procesu i neophodno ih je sve obučiti, što zbog zamjene kadra, što zbog novih informacija (skladištenje, transport i apliciranje vakcina). Provjerena je i uspostavljena koordinatorska mreža u svim domovima zdravlja. U prethodne dvije godine nabavljeni su novi frižideri za čuvanje vakcina u svim domovima zdravlja, transportna vozila i mobilni frižideri. Takođe, unaprijeđeni su kapaciteti u Montefarmu i Institutu – ističu iz IJZCG u odgovoru na pitanje šta su preduzeli da ne dođe do epidemije morbila u Crnoj Gori.
Dodaju da su ažurirani protokoli za MMR vakcinaciju u slučaju proglašenja epidemije malih boginja (napisane su preporuke za zdravstvene institucije, školske i predškolske ustanove, vodiči i druga dokumenta). Izrađeni su flajeri i drugi materijali za dostavljanje kvalitetnih informacija.
– Napravljena je procjena i nabavljena dovoljna količina MMR vakcina za redovnu vakcinaciju i za slučajeve "sustizanje vakcinacijom". Ažuriran je Program i Kalendar obavezne vakcinacije. Sprovedeni su brojni projekti vezani za poboljšanje Sistema nadzora MMR vakcinacije sa međunarodnim organizacijama, prije svih UNICEF-om i SZO. Ministarstvu zdravlja je preporučena provjera smještajnih kapaciteta bolnica za prihvat oboljelih – ističu iz IJZCG.
Коментари (1)
Оставите свој коментар