Продаја 28 килограма полудрагог камења опала, коjи су одузети 2012. године од Роберта Фањека и Антониjа Вернона Стреленског, обустављена је јер је пред Основним судом у Котору усвоjена привремена мjера забрана располагања колекциjом полудрагог камења. Како је "Дану" саопштено из Управе за катастар и државну имовину, у протеклим мјесецима гемолог са Канадског гемолошког института је извршио идентификациjу, мjерење, разврставање и предложио да се опали обраде и након тога продају, како би се повећала њихова вриједност.
Подсјетимо, процијењена осигурана вриједност опала је, према тврдњама ранијих власника, око двије милијарде еура, а Влада је раније констатовала да су опали одузети од Роберта Фрањека и Антониjа Вернона Стреленског. Кроз судски поступак, за који претходни власници тврде да је био инсцениран и пристрасан, утврђено jе да су опали униjети у Црну Гору мимо царинских прописа, па су драгоцјености одузете и проглашене власништвом државе. У ранијој информацији Владе је констатовано да је извршен преглед полудрагог камења коjе се налазило у jедноj великоj торби, руксаку и два коферчића. Мjерењем jе утврђено да комади опала имаjу укупну тежину од 28 килограма и 172 грама, а наjвећи камен био jе тежак 4,4 килограма. Међу овом количином налази се и 14 полуобрађених фигурица у облику животиња укупне тежине нешто веће од jедног килограма.
У Управи за катастар и државну имовину казали су за "Дан" да су у складу са закључцима Владе Црне Горе 04-2897/2 од 17. јуна 2021. године ангажовали гемолога са Канадског гемолошког института да изврши идентификациjу, мjерење, разврставање и предложи даљи начин чувања и валоризациjе предметних опала. Сходно томе, како прецизирају, у периоду од 29. јуна 2021. до 1. јула 2021. године у просториjама Трезора Централне банке Црне Горе ангажовани гемолог је прегледао, измјерио и разврставао цјелокупне оставе полудрагог камења опала.
– Прегледању оставе полудрагог камења опала присуствовали су представници Трезора Централне банке Црне Горе и представници Управе за катастар и државну имовину. Приликом преузимања и отварања оставе констатовано jе да се цјелокупна остава налази у неоштећеном стању, пломбирана jемствеником и воском. Након прегледања цјелокупне оставе полудрагог камења иста jе запакована и специjалним пластичним затезницама коjе имаjу своj jединствени нумерисани броj – наводе у Управи на чијем је челу Коча Ђуришић.
Процjенитељ jе, како кажу, доставио Управи извjештаj о прегледању, разврставању, идентификациjи и мjерењу опала, као и процjену за два обрађена опала у облику фигура животиња.
– У достављеном извjештаjу jе предложено да се изврши обрада – брушење репрезентативних узорака након чега би се утврдио квалитет и вриjедност опала што би у коначном омогућило сагледавање цјелокупне ситуациjе, односно утврђивања оквирне вриjедности за цјелокупну количину одузетих опала као и предлагање наjбољег начина даљег поступања са предметним опалима. Како ниjе постоjала могућност да се обрада – брушење репрезентативних узорака изврши у Црноj Гори покушали смо организовати изношење узорака из земље и обраду истих. У међувремену смо обавиjештени од Заштитника имовинско правних интереса Црне Горе да jе пред Основним судом у Котору усвоjена привремена мjера – забрана противнику предлагача располагања колекциjом полудрагог камења опала пословне ознаке Посл. Бр.И 965/2021. Након добиjеног обавjештење Управа за катастар и државну имовину jе обуставила све активности о даљем поступању са предметним опалима до окончања поступка пред Основним судом у Котору – закључују у Управи.