Sastanku su prisustvovali predstavnici relevantnih nevladinih organizacija, koji su istakli važnost stvaranja inkluzivnog društva u kojem su svi građani, bez obzira na fizičke ili mentalne izazove, u potpunosti uključeni u sve sfere života.
Ministar Gutić je tokom sastanka naglasio opredjeljenost Vlade Crne Gore za unaprjeđenje zakonskog okvira i implementaciju novih programa koji će doprinijeti većoj zaštiti i podršci osobama sa invaliditetom.
Takođe, ministar je istakao važnost međusektorske saradnje kako bi se poboljšali uslovi života osoba sa invaliditetom, uključujući pristup obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvu i javnim uslugama.
“Pomoć osobama sa invaliditetom je prioritet ove Vlade, a naš cilj je da stvorimo društvo u kojem svi građani imaju jednake šanse. Nastavićemo da radimo na reformama koje će doprineti njihovoj ravnopravnosti i potpunoj integraciji u društvo“, izjavio je ministar Gutić.
Ministar je naveo da Ministarstvo u saradnji sa UNDP-em realizuje projekat „Reforma sistema utvrđivanja invaliditeta” i da je u okviru ovog projekta planirano donošenje Zakona o jedinstvenom vještačenju invaliditeta, čiji je Nacrt izrađen i poslat Sekretarijatu za zakonodavstvo na mišljenje.
- Reforma će uvesti novu metodologijuza vještačenje invaliditeta zasnovanu na modelu ljudskih prava i doprinijeti uspostavljanju pravednijeg, ravnopravnijeg i jednostavnijeg pristupa pravima na novčanu podršku i uslugama namijenjenih osobama sa invaliditetom. Jedinstveno vještačenje invaliditeta će sprovoditi Zavod, putem komisija za vještačenje, u skladu sa novom metodologijom - kazao je ministar.
Pored toga, planirano je i donošenje novog Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojim će se unaprijediti kvalitet života pojedinaca i porodice na način što će se unaprijediti materijalna davanja i usluge u oblasti socijalne i dječje zaštite, između ostalog i usluga personalne asistencije, kao i kapaciteti centara za socijalni rad i nadzor nad stručnim radom u sistemu socijalne i dječije zaštite.
Predstavnici organizacija koje se bave zaštitom OSI pohvalili su neke od napora Ministarstva, ali su ukazali na potrebu za daljim usklađivanjem zakonodavstva sa međunarodnim standardima i jačanje institucionalnih kapaciteta za pružanje podrške osobama sa invaliditetom.
Takođe, dogovorena je i jača saradnja između Ministarstva i nevladinih organizacija u cilju stalnog praćenja napretka i usklađivanja politika sa potrebama korisnika. Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije će nastaviti sa radom na poboljšanju uslova života i omogućavanju jednakih prava za sve građane, sa posebnim fokusom na osobe sa invaliditetom.
Sastanku su ispred Ministarstva prisustvovale Mersida Aljićević i Amela Orahovac.