Govoreći o značaju „Oktoiha“, kao prve štampane knjige na ćirilici kod Južnih Slovena, Jakšić- Stojanović je, kako su kazali iz tog resora, istakla istorijski značaj prve državne štamparije na svijetu.
-b Ovo je prilika da proslavimo događaje koji su obilježili našu istoriju, kulturu i tradiciju, ali i pojedince koji su, u doba velikih društvenih i političkih neprilika, pod najezdom velikih sila, krvne osvete, nemaštine i gladi, uspostavili temelje pismenosti na ovim prostorima. Slavimo one koji su, samo četrdeset godina nakon Gutenbergove štampane revolucije u renesansnoj Evropi i nešto više od godinu dana nakon otkrića Amerike, na brdu Obod kod Rijeke Crnojevića na Cetinju štampali knjigu - Oktoih provoglasnik - prvu ćiriličnu knjigu Južnih Slovena”, istakla je ministarka i dodala:
,,Danas slavimo i sve one koji su u tom duhu nastavili ovu svetu prosvetiteljsku misiju, one koji obrazuju i vaspitavaju našu djecu, one koji svojim primjerom pokazuju da ne postoji ljepši i plemenitiji poziv od poziva prosvjetnog radnika. One koji promišljaju dublje i vide dalje, one britkog uma, duboke misli i velikog srca“, poručila je ministarka.
Predsjednik žirija, Martin Ćalasan, obrazlažući odluku žirija istakao je da je obrazovanje poput svetionika, "uvijek prisutno i u tami se daleko vidi njegova svjetlost".
- Ta svjetlost je uvijek tu, usmjeravajući naš brod ka boljim horizontima kroz sve bure i nedaće čuvajući nas od svih hridi ovoga svijeta. Učitelji, prosvetni radnici, nisu samo nosioci znanja. U korijenu riječi prosvjeta nalazi se svjetlost i nije slučajno da su prosvjetni radnici arhitekti naše budućnosti, čuvari nade i snova, jednostavno rečeno - oni unose svjetlost u glave svojih učenika. Neka ta svjetlost kao i svjetlost OKTOIHA iz 1494. godine nastavi da svijetli i vodi nas jer samo kroz obrazovanje možemo ostaviti zalog za našu djecu od kojih smo samo pozajmili ovaj trenutak vremena i ovaj prostor koji se zova Crna Gora - kazao je Ćalasan.
U ime dobitnika nagrade, obratio se profesor Bigović koji je rekao da nagrada "Oktoih" ima poseban značaj jer simbolizuje doprinos obrazovanju, kulturi i društvenom napretku.
-Vjerujem da svako od nas ima odgovornost da svojim djelima doprinese boljem svijetu i ponosan sam što mogu reći da smo se kroz naš rad trudili da inspirišemo, motivišemo i osnažimo ljude oko sebe – u prvom redu, naše učenike i studente. Ovo priznanje nije samo odraz našeg individualnog truda, već i zajedničkog zalaganja da kroz rad i posvećenost doprinesemo sveukupnom obrazovanju, nauci i razvoju našeg društva- poručio je Bigović.
Ove godine na Konkurs je pristiglo 18 predloga i to osam za dodjelu nagrade nastavniku, pet za dodjelu nagrade akademskom osoblju i pet za dodjelu nagrade licenciranoj obrazovno-vaspitnoj ustanovi. Državna nagrada „Oktoih“ ustanovljena je 1970. godine i najveće je crnogorsko priznanje za izuzetne rezultate ostvarene u oblasti vaspitanja i obrazovanja, te učeničkog i studentskog standarda.