
Iz Ministarstva prosvjete "Danu" je saopšteno da su izmjene Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, kojima je predloženo da školski odbor bira direktore škola umjesto ministra prosvjete, neprihvatljive, dok predlagač propisa, poslanik GP URA Božena Jelušić, ističe da je cilj spriječiti da vlast vedri i oblači kada su u pitanju menadžerske funkcije u školstvu.
– Imajući u vidu da je, u skladu sa Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju, osnivač svih javnih obrazovno-vaspitnih ustanova Vlada Crne Gore, to je postojeće zakonsko rješenje saglasno i proističe iz osnivačkih prava i karaktera državne svojine koju koriste javne ustanove. Saglasno navedenom, rješenje da resorno ministarstvo, tj. resorni ministar, u ime osnivača bira direktore javnih obrazovno-vaspitnih ustanova u propisanoj proceduri proizilazi iz svojinskopravnih odnosa, ali i iz direktne i potpune odgovornosti Ministarstva prosvjete i Vlade za obrazovni sistem u Crnoj Gori. Navedena i slična zakonska rješenja u odnosu na osnivačka prava prisutna su u uporednim sistemima u okruženju i drugim državama u Evropi. Ovakav sistem izbora direktora nije prisutan u državama koje imaju manje ili više decentralizovan obrazovni sistem, u kojem direktore javnih obrazovno-vaspitnih ustanova bira lokalna zajednica, ali je u tim sistemima lokalna zajednica istovremeno i osnivač i finansijer obrazovnih ustanova. Osim navedenog, predloženo zakonsko rješenje da direktore javnih obrazovno-vaspitnih ustanova bira školski, odnosno upravni odbor, a ne ministar, u ranijoj praksi nije se pokazalo kao efikasno i cjelishodno i u značajnom je dovodilo do problema i blokade u izboru direktora, tj. do neblagovremenog okončanja postupka, izbora, a time i nemogućnosti redovnog funkcionisanja ustanove – ističu iz Ministarstva prosvjete.
Jelušić je kazala za "Dan" da se ovim zakonom suštinski nastoji spriječiti politizacija školstva, na način da bilo koji ministar iz bilo koje partije ima apsolutno pravo, pa samim tim i ta politička partija, da sam postavlja i smjenjuje direktore. Ona smatra da su škole uporišta partija – i ranijih vlada i sadašnje vladajuće garniture.
– Sadašnji način izbor direktora ustanovio je DPS 2012. godine, a nova vlast je nastavila sa tom praksom, iako sam ja od početka insistirala da taj proces vratimo na fabrička podešavanja. Razlog je to što svi koji dođu na vlast žele da vedre i oblače menadžerskim funkcijama u školskim ustanovama. Tako se stvara nešto što se može nazvati "bijeli štrajk". Prvo, nastavnici koji se protive preimenovanju i uvođenju novih kadrova neće da rade, onda se inate ovi drugi, na primjer oni koje je smjenjivala Vesna Bratić. Nije potrebno da školstvo bude dio političkih pogodbi. Naše školstvo je ne samo u stanju stagnacije, nego i nazadovanja, a jedan od razloga je upravo politizacija direktorskih pozicija. Predlažem da školski odbori na javnom konkursu biraju direktore, dok ministarstvo ima ingerencije da učestvuje u postupku preko svojih predstavnika u tom tijelu. Ali, da jedini koji odlučuje bude ministar, koji uvijek dolazi iz neke partije i to čini sa određenim kalkulacijam, to školama ne treba. Školski odbor čine predstavnici nastavničkog vijeća, sindikata, savjeta roditelj i osnivača. Važno je da svi predstavnici imaju pravo na mišljenje. Mi u školstvu imamo užasnih stvari, određenih kadriranja gdje ljudi koji su osuđivani i sa sumnjivom prošlošću mogu da zasnuju radni odnos, i to moramo da spriječimo. Ne znam hoće li poslanici podržati zakon jer je ovo sve jedna vrsta trgovine, a ranije nijesam uspjela da ih ubijedim da ne smijemo da uradimo ono što je uradio DPS. To je bilo uporište i bivšem režimu i ovoj vladi – rekla je Jelušić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар