- Crna Gora, koji obuhvata period od 2017. do 2025. godine, postignut je napredak i razvijene dobre prakse, kao što je obuka nastavnika o multikulturalizmu i inkluzivnom obrazovanju, kao i školske razmjene između područja sa različitim istorijskim stanovništvom – praksa koju ECRI podstiče vlasti da nastave - ističe ECRI.
Takođe pozdravlja usvajanje Zakona o životnom partnerstvu istopolnih osoba, zajedno sa napretkom u vezi sa novim zakonom o pravnom priznavanju pola.
- Broj djece iz romskih i egipćanskih zajednica upisanih u predškolske i osnovne škole se povećao - navodi se u izvještaju.
U svom izvještaju, ECRI je dao 15 preporuka vlastima.
- Među pitanjima koja i dalje izazivaju zabrinutost u Crnoj Gori su ona vezana za organizacionu i operativnu nezavisnost institucije Ombudsmana. ECRI je podvukao da vlasti treba, kao prioritet, da obezbijede punu nezavisnost Ombudsmana, posebno u oblastima zapošljavanja i finansijskog upravljanja - istakli su iz Savjeta Evrope.
Kako su naveli, uprkos naporima ka boljoj integraciji Roma i Egipćana, samo 14 odsto učenika iz ovih grupa završava srednju školu. Procjenjuje se da je oko 70 odsto Roma i Egipćana nezaposleno, a njihov pristup zdravstvenoj zaštiti i njihova stambena situacija često ostaju problematični. ECRI je smatrao da su u tom pogledu potrebne snažne mjere za obezbjeđivanje jednakog tretmana i da bi, kao pitanje prioriteta, vlasti trebalo da završe registraciju svih raseljenih Roma i Egipćana (kao i osoba koje se identifikuju kao Aškalije) sa Kosova prisutnih u Crnoj Gori, uključujući i njihovu djecu.
Izvještaji procjenjuju situaciju u Finskoj, Irskoj i Crnoj Gori do sredine marta 2025. godine. ECRI će procijeniti sprovođenje prioritetnih preporuka datih ovim trima zemljama u roku od dvije godine.
