- Pored ostalog naglasio je da je Crna Gora tražila značajno ojačanje saradnje sa Tužilaštvom u cilju pružanja podrške njihovim istragama i procesuiranju ratnih zločina. Putem zajedničke radne grupe koju smo uspostavili krajem prošle godine, Tužilaštvo je pružilo opsežnu pomoć u istragama vezanim za jako bitan predmet. Tužilaštvo je takođe pružilo i pomoć u pripremi optužnice u jednom drugom slučaju - kazao je Koprivica.
On ističe ovaj pristup i pomenuti rezultati na planu gdje su godinama izostajali bilo kakvi pomaci, u skladu su sa osnovnim ciljevima našeg društva i države da se neselektivno procesuiraju svi zločinci i rasvijetle sva najteža krivična djela.
- Osim borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, koji su najteži naslijeđeni problemi našeg društva, gdje su uveliko ostvareni mjerljivi rezultati, procesuiranje i ovih zločina je kako pravni, tako i moralni imperativ. Stoga je i izmijenjen Zakonik o krivičnom postupku u cilju korišćenja dokaza Međunarodnog rezidualnog mehanizma, što je bilo i od značaja za EU integracije - kaže potpredsjednik Vlade.
U skladu sa svojim nadležnostima, kako je naveo, Vlada Crne Gore nastoji pružiti suštinsku podršku nezavisnom i peofesionalnom radu državnog tužilaštva. U tom smislu je i reformisan Zakon o SDT-u, ojačan status SPO-a, preduzet set aktivnosti na adaptaciji stare zgrade Vlade za potrebe SDT-SPO, priprema se uspostavljanje pravosudne policije, preduzete su konkretne mjere za rešavanje nedostajućih prostornih kapaciteta za rad državnog tužilaštva kao npr u Pljevljima, Rožajama itd, zatim zakonske stimulativne mjere za angažovanje tužilaca u sredinama iz kojih potiču, kao i dalje mjere za unapređenje materijalno-finansijskog položaja nosilaca pravosudnih funkcija.
- Snažno državno tužilaštvo je jedan od osnovnih stubova pravnog sistema - poručio je Koprivica.