
Ustavni odbor odlučio je da raspiše konkurs za izbor još jednog sudije Ustavnog suda koji će zamijeniti sudiju Dragoljuba Draškovića, koji stiče uslov za penziju. Članovi odbora iz vlasti i opozicije su u raspravi ostali pri dvije pravne pozicije kada Draškoviću prestaje mandat, a iz Ustavnog suda nijesu dobili jasno obavještenje o tome.
Simonida Kordić, predsjednica Ustavnog odbora, kazala je da je trenutna situacija u Ustavnom sudu komplikovana i u pojedinim oblastima na granici legalnosti.
– Pred nama je vrlo izazovna situacija u pravnom smislu. Imamo kršenje Zakona o Ustavnom sudu od strane suda koji je obavezan da osnivača, odnosno Ustavni odbor šest mjeseci unaprijed obavijesti o prestanku mandata sudije kako bi se na vrijeme raspisao konkurs. Ustavni sud to u slučaju sudije Draškovića nije uradio. Tražili smo obavještenje kada sudiji Draškoviću prestaje mandat, nijesmo dobili odgovor. Ustavni sud je potom, ne nama već predsjedniku Skupštine poslao informaciju da su 30. septembra i 1. novembra održane sjednice radi utvrđivanja činjenice kada sudiji Draškoviću prestaje mandat, i troje sudija smatra da je to 1. januara 2022. godine, a dvoje sudija da mu je mandat već istekao 1. oktobra ove godine. Mi nemamo mandat da utvrđujemo čije je mišljenje relevantno, ali smo tu informaciju morali imati još 1. jula. Kako bismo izašli iz ove situacije zatražili smo da Ustavnog sud obavještenje kada je rođen sudija Drašković rođen i koliko ima godina staža osiguranja. U dopisu koji smo dobili navode da je rođen 1. oktobra 1955. godine i da je na dan slanja dopisa imao 40 godina, 9 mjeseci i 16 dana staža osiguranja. To su relevantne činjenice uz podijeljeno mišljenje sudija na osnovu kojih odlučujemo o raspisivanju konkursa za zamjenu sudije Draškovića – navela jeKordićeva.
Andrija Popović (Liberalna partija) smatra da se nijesu stekli uslovi za raspisivanje oglasa i da se tek 1. aprila naredne godine može očekivati dopis da sudija u oktobru 2022. puni 67 godina i time po sili zakona ide u penziju. Njega je interesovalo i da li će se plenumu predložiti izbor dvoje sudija jer su kandidati prošli saslušanja, a Kordićeva je kasnije odgovorila da će se time baviti nakon praznika.
– Odbor ne bi smio da donosi antisistemsku i odluku protivnu Ustavu – kazala je Jovanka Laličić (DPS). Ona je rekla da nije izvjesna primjena Zakon o radu od 1. januara po kome se ide u penziju sa 66 godina i da ta dilema, kako kaže, treba da nas zaustavi. Ona navodi da sudija Drašković po važećem Zakonu o radu u penziju ide 1. oktobra 2022. godine.
Vladimir Martinović (Demokrate) kaže da odbor samo ispravlja greške Ustavnog suda jer su obavještenja morala da stižu kada kome prestaju mandati.
– Po sili zakona radni odnos prestaje kada se napuni 66 godina i 15 godina radnog staža. Iz suda su bili dužni da nas to i obavijeste. Po Zakonu o PIO rokovi su ispunjeni. Na djelu su lakrdije Ustavnog suda u donošenju odluka učestvuju i sudije o kojima se odlučuje – upozorio je Martinović.
Laličić je reagovala i kazala da Zakon o PIO u članu 17 govori govori kada se stiče pravo na penziju, i da se mora računati po Zakonu o radu.
– Steći pravo na penziju ili ići u penziju po sili zakona nije isto – kazala je ona.
Martinović je naglasio da bi se po tom tumačenju moglo u nedogled biti na funkciji te da sudiju Draškovića ne šalju u penziju već samo konstatuju da mu je prestao mandat.
– Nikoga mi ne možemo prisiliti da preda dokumenta za penziju, stekle su se pretpostavke da Draškoviću prestane mandat sudije Ustavnog suda, a ne znam da li će u penziju. Odbor ima sva ovlašćenja da se izjasni o izboru novog – ocijenio je Martinović.
Sanja Pavićević (DPS) je istakla da se radi o naknadnoj pameti i da se stvaraju dileme u skladu sa interesima.
– Mi smo se sve ovo vrijeme konsultovali sa Ustavnim sudom, pokušavali i u više navrata slali dopise sa eksplicitnim zahtjevom – recite nam kad čovjeku prestaje mandat. Nijesmo od njih dobili eksplicitan odgovor. Tražili smo da predsjednik Ustavnog suda dođe ovdje na konsultativno saslušanje, ali on nije želio da participira onako kako zakon na kraju to predviđa u radu i ovog odbora. I sada smo došli u situaciju da moramo o tome da odlučimo na osnovu onoga što imamo od Ustavnog suda. Mandat sudiji Draškoviću prestaje 1. januara kao što troje sudija smatra, to je onaj najdalji datum iza kojeg sud stoji. Mi smo o tome morali već u julu da odlučujemo. U tom smislu ova nedoumica da li će se mijenjati Zakon o radu ili neće nije relevantna. Ono što je relevantno je ono što sada Zakon o radu kaže, a to je da se od 1. januara ide u penziju sa 66 godina, i tu sudije Ustavnog suda jednako prepoznaju – zaključila je Simonida Kordić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар