Предсједник скупштинског Одбора за туризам, пољопривреду, екологију и просторно планирање, посланик Драган Краповић казао је у изјави за "Дан" да од просторно-урбанистичког плана (ПУП) за метрополу туризма очекуjе да коначно стави тачку на вишегодишњу и вишедецениjску девастациjу простора Будве. Влада jе у петак дониjела одлуку о изради ПУП-а Општине Будва, којим је стопирана градња свих, осим објеката од јавног интереса, у центру тог града и у Бечићима.
– Такође, очекуjем од надлежних у Влади Црне Горе и указуjем да jе прво неопходно да се изабере обрађивач плана на бази веома jасних критериjума, искуства на сличним пословима и референци планера. Потребно jе да то буду поjединци са искуством и неспорним стручним ауторитетом и моралним кредибилитетом. Уз то, потребно jе да се од стране Владе утврди веома jасан програмски задатак као путоказ како оздравити и развиjати простор Будве. Сматрам да jе такође неопходно да Скупштина општине Будва разматра и заузме став о програмском задатку за ПУП Будва, истакао је Краповић.
Додао је да ће, уколико ти услови коjе је поброjао буду испуњени, те одлуке Владе имати прави ефекат, а "ако не буду, боjим се да ништа нијесмо урадили!".
– Са правног аспекта jасно jе да jе комплетирана приjава градње на дан ступања одлуке на снагу стечено право за градњу, све мање од тога не значи ништа у процедуралном смислу. Ово ниjе последњи моменат да се спасу Будва и Бечићи, међутим, циjеним да су ове одлуке давно требало да буду донесене и да сваким даном примjењивања ових проблематичних докумената Будва као првокласна туристичка дестинациjа пропада, оцијенио је Краповић.
Према његовим ријечима, видјеће се у наредном периоду како ће се развиjати таj процес и какви ће бити потези повучени од надлежних у Влади.
– Вjеруjем да ће сви помно пратити одлуке коjе се доносе и потезе коjи се повлаче. Знам да надлежни скупштински одбор коjим предсjедавам сигурно хоће, као и циjелокупна заинтересована jавност, те да ће последица наших укупних напора бити очување простора и одрживог развоjа Будве као туристичке дестинациjе, нагласио је Краповић.
У Влади су у петак казали да је основни циљ и задатак израде плана стварање планског и формалног основа за обезбjеђење одрживог развоjа коjи представља jедан од наjважниjих изазова политике уређења простора.
– Одлуком се, поред осталог, уређуjу питања коjа се односе на поступак израде, обухват, забрану грађења, рок израде, финансиjска средства и обавезу израде стратешке процjене утицаjа на животну средину. У дискусиjи jе посебно наглашен значаj одредбе коjом се забрањуjе грађење на поjединим дjеловима простора у границама обухваћеним постоjећим планским документима. Забрана градње не односи се на изградњу обjеката образовања, науке, здравства, социjалног старања, културе, спорта и рекреациjе, инфраструктуре и других дjелатности од jавног интереса. Такође, забрана градње се не односи ни на обjекте коjи се реконструишу ради санациjе, одржавања и коришћења у оквиру постоjећих хоризонталних и вертикалних габарита, а коjи су изграђени у складу са законом. Забрана ће бити на снази до доношења ПУП-а Будва – наводе у Влади.