
Postupak za izbor četvoro sudija Ustavnog suda više je dosadan nego zanimljiv, zbog toga ne bi čudilo da ishod bude kao i u prethodnim slučajevima, ocijenio je u izjavi za "Dan" Radenko Lacmanović, ekspert za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.
– Kandidati, umjesto da se vodi računa o njihovoj stručnosti, profesionalnim rezultatima, vrijednostima i građanskom kredibilitetu, najčešće postaju puki predmet trgovine političkih partija. Kada vam prvi čovjek DPS-a (Milo Đukanović) u prethodnom slučaju neizbora četvoro sudija Ustavnog sida kaže da njegova partija neće glasati zato što je izostao inkluzivni dijalog, on, u stvari, poručuje da nijesu spremni da podrže nikog od kandidata jer nijesu obezbijedili čovjeka po njihovoj mjeri i kriterijumima. Ovih dana smo svjedoci da se vode razgovori i da se vrši pritisak od strane međunarodne zajednice, s pravom, kako bi ova institucija profunkcionisala. Međutim, javnost ostaje uskraćena za informaciju da li će biti udovoljeno zahtjevu predsjednika DPS-a i da li će se voditi "inkluzivni dijalog", kako on to kaže, i širok dijalog o kandidatima. U prevodu čitaj, pogodba ko će čijeg kandidata podržati. O tome javnost zasad ne zna ništa. Moguće da se dijalog ne vodi ili se to radi iza očiju građana Crne Gore – izjavio je Lacmanović, naglašavajući da niko iz parlamentarne većine od 30. avgusta 2020. godine nije ukazao međunarodnim prijateljima da DPS već ima dvoje svojih lojalnih sudija u Ustavnom sudu.
Prema njegovim riječima, interesantno će biti kako će se situacija dalje odvijati. Kako je istakao, komotno bi mogao da tvrdi da DPS neće glasati ni za jednog od kandidata za sudije Ustavnog suda ukoliko ne bude obezbijedio, uz dva mjesta koliko trenutno ima, još dva mjesta u Ustavnom sudu, i na taj način dobio većinu u toj instituciji.
– Ne bi me čudilo da i ovo bude udovoljeno jer smo imali iskustva iz prethodnih slučajeva. Pomenuću izbor jednog od više kandidata za člana Sudskog savjeta. Izabran je kandidat koji je bio po mjeri DPS-a, dok su oni odbili da glasaju za bilo kojeg od drugih kandidata, bez obrazloženja zbog čega to rade. I u prethodnim slučajevima kada je u pitanju bio Ustavni sud imali smo situaciju da nijesu htjeli podržati nijednog kandidata, bez ikakvog obrazloženja, samo zbog političkog stava da to ne treba uraditi – ukazao je Lacmanović.
Upozorava da se ne vodi računa o stručnosti kandidata, već je više predmet interesovanja onih koji će o tome odlučivati njihova politička i nacionalna pripadnost, pa skoro da im broje i krvna zrnca.
– Ne čudi što poslanici tako rade. Obično oni nijesu ni navikli da izlaze iz matrica postupanja u njihovim partijskim organima i da vode računa o interesu svojih građana, a ne svojih političkih partija – istakao je Lacmanović.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar