
Predsjednik Odbora direktora regionalnog vodovoda Zoran Lakušić saopštio je da devastacija u donjem toku rijeke Morače, kao i okolnog područja koja je urađena poslednjih decenija, te kako bila poznata činjenica prethodnoj vlasti. Istakao je da ta vlast nije preduzimala adekvatne mjere, jer sve indicije govore da je jedan dio te vlasti bio u direktnoj sprezi sa građevinskom mafijom, radi ostvarivanja enormnog profita od eksploatacije šljunka, koji se procijenjuje na 138.000.000 eura.
- Nekontrolisanom i nelegalnom eksploatacijom šljunka iz korita rijeke, ali i pod plaštom dodijeljenih koncesija za regulaciju riječnog korita, načinjena je nesaglediva šteta ovoj rijeci, ali i okolnom području, koje dijelom ulazi u II zaštitnu zonu vodoizvorišta Bolje Sestre, što je nanijelo ogromnu štetu Regionalnom vodovodu. Nivo korita Morače je na ovaj način spušten za 10 metara, što je ishodovalo sniženjem nivoa podzemnih voda, a što je imalo za posljedicu smanjenje izdašnosti okolnih izvora. Ovako drastičan pad izdašnosti samog izvora je rezultat ljudskog faktora, dok se jedan manji dio može pripisati i klimatskim promjenama. U tom smislu, glavni uticaj i najveći izazov sa kojim se suočava Regionalni vodovod je nekontrolisana i nelegalna eksploatacija šljunka u koritu rijeke Morače koja u kontinuitetu traje decenijama- naveo je on.
Osim sporadičnih upozorenja, kako je saopštio, prethodna vlast nije preduzimala konkretne mjere i aktivnosti da se devastacija rijeke Morače i vodoizvorišta Bolje Sestre zaista zaustave.
- Nadležna služba Regionalnog vodovoda je od dolaska novog menađžmenta intenzivirala nadzor ovog područja i u saradnji sa nadležnim organima i MUP-om Crne Gore preduzimala urgentne mjere na zaustavljanju dalje devastacije korita rijeke Morače. Po podnešenim prijavama Regionalnog vodovoda, nadležni organi i MUP Crne Gore sproveli su dalje radnje u skladu sa zakonom i svojim ovlašćenjima. Nemoć ili višedecenijsko nečinjenje nadležnih državnih organa da se odupru nelegalnoj i nekontrolisanoj eksploataciji šljunka na podgoričkim rijekama, ogleda se ovih dana u bahatom ponašanju pojedinaca i preduzeća koja se bave eksploatacijom šljunka, a koji se pokušavaju staviti iznad države, kao da se radi o njihovoj ličnoj svojini. To je, prije svega, rezultat odnosa bivše vlasti prema ovom pitanju, gdje je pojedincima i preduzećima, bliskim izvršnoj vlasti, bilo dozvoljeno sve, naročito pred izbore. U državama koje su uvele red u ovoj oblasti na obalama rijeka se grade savremena postrojenja za eksploataciju šljunka i pijeska i formiraju prodajna mjesta sa istovarnim postrojenjima. Na taj način, država drži sve pod kontrolom, sprečavajući devastaciju rijeka i njihovih obala. Zato apelujem na nadležne organe i inspekcijske službe da zaustave divljanje u ovoj oblasti i osuđujem nasilničko ponašanje pojedinaca iskazano prema novinarima i direktorima državnih preduzeća čije je funkcionisanje, zbog haotičnog stanja u ovoj oblasti, ozbiljno ugroženo. Ono što je zabrinjavajuće je i to što pravosudni sistem u ovakvim situacijama, nema adekvatne sankcije za počinioce ovih djela- istakao je on.
Коментари (0)
Оставите свој коментар