- Zahvaljujući brzoj i efikasnoj reakciji Uprave policije i Suda za prekršaje u Podgorici, počinilac je po hitnom postupku izveden pred lice pravde i izrečena je kazna i zaštitna mjera. Ova presuda predstavlja dobar primjer efikasnosti prekršajnog suda, koji je brzo prepoznao ozbiljnost situacije i djelovao u cilju zaštite osnovnih prava žrtve nasilja - navode u saopštenju.
Dodaju da uprkos adekvatnoj i brzoj reakciji suda, moramo ukazati na ozbiljan propust državnog sistema u pružanju daljih mjera zaštite i podrške za LGBT osobe, žrtve nasilja.
- Naime, žrtva je, usled izrečenih zaštitnih mjera i iz bezbjednosnih razloga, morala da napusti zajednički dom, dok je nasilnik ostao u stanu sa porodicom. Ova situacija je dovela do toga da žrtva ostane bez krova nad glavom, bez mogućnosti smještaja ili bilo kakve institucionalne podrške, čime je bukvalno postala beskućnik - naglašava predsjednica UO LGBT Forum Progresa Bojana Jokić.
Dodaju da ovaj slučaj naglašava ozbiljnu prazninu u sistemu zaštite za LGBT osoba koje su žrtve nasilja. Iako sud može donijeti zaštitnemjere, bez sistema podrške i bezbednog skloništa, žrtve ostaju izložene daljim teškoćama, uključujući beskućništvo.
Podsjećaju da od 2021. godine, kada je ugašeno jedino LGBT sklonište u Crnoj Gori usled nemogućnosti da se obezbjedi finansijska održivost, a koje je do tada vodio LGBT Forum Progres, ovakav vid podrške više ne postoji.
Navode da država nije uspjela da razvije niti održi mrežu skloništa i zaštite za LGBTI osobe, žrtve nasilja, čime su one ostavljene na milost i nemilost u najtežim trenucima.
- Ovaj slučaj ukazuje na hitnu potrebu da država razvije održiv i sveobuhvatan sistem podrške za LGBT osobe, uključujući skloništa za žrtve nasilja, kako bi se spriječilo da žrtve budu prisiljene da biraju između sigurnosti i krova nad glavom. Neophodno je da država preduzme konkretne korake kako bi osigurala da se ovakve situacije više ne ponavljaju - ističe predsjednica UO LGBT Forum Progresa Bojana Jokić.