Na sastanku su definisani konkretni koraci za unapređenje podrške mladima suočenim sa izazovima digitalne transformacije, zapošljavanja i mentalnog zdravlja. Ministar Šćekić i Paniklova izrazili su posvećenost sprovođenju ovih inicijativa, naglašavajući važnost stvaranja održivih prilika za razvoj mladih u Crnoj Gori.
Konstatovano je da mladi u Crnoj Gori prolaze kroz složene tranzicione procese.
-Pored izazova kao što su zapošljavanje i kvalitetno provođenje slobodnog vremena, mladi se danas suočavaju sa prilagođavanjem digitalnom društvu i pitanjima mentalnog zdravlja. Istraživanja ukazuju da više od petine mladih oseća slabu motivaciju i bezvoljnost, dok čak 93,9% koristi društvene mreže kao primarni izvor informacija- saopštio je ministar Šćekić.
Tokom sastanka je razgovarano o prilikama za zapošljavanje kao izazovu, budući da istraživanja pokazuju da mladi preferiraju rad u javnom sektoru, posebno žene i NEET populacija (mladi koji nijesu zaposleni, niti su u procesu obrazovanja ili obuka), kao i da polovina mladih vjeruje da njihova prava i slobode nisu dovoljno zaštićena.
Šćekić i Paniklova su saglasni da u Crnoj Gori predstavljaju ključan potencijal za razvoj zemlje.
-S obzirom na to da mladi čine važan dio stanovništva Crne Gore, ključno je osnažiti ih da vode društvo kroz buduće izazove, te da oblikuju budućnost Crne Gore. Naše partnerstvo sa Ministarstvom sporta i mladih usmjereno je na rješavanje ključnih pitanjam poput digitalne adaptacije i mogućnosti zapošljavanja, kako bi se stvorile održive prilike koje će omogućiti mladima iz Crne Gore da pokažu svoj potencijal- rekla je stalna predstavnica UNDP-a Ekaterina Panikova.
Ministarstvo sporta i mladih, u saradnji sa UNDP-om, naglašava dugoročne strategije koje će mladima omogućiti podršku tokom tranzicije ka odraslom dobu. Evropska komisija, u svom Izvještaju za 2024. godinu, posebno je istakla važnost Strategije za mlade 2023-2027 i revidiranja Zakona o mladima, što će dodatno osnažiti resurse namijenjene omladini.