Vojislav Šimun / Vlada
01/03/2025 u 07:11 h
Natalija MrdakNatalija Mrdak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ministarstvo zdravlja: Napad na medicinske sestre biće posebno krivično djelo

Ministarstvo zdravlja predložilo je da se kroz izmjene i dopune Krivičnog zakonika Crne Gore napad na sve zdravstvene radnike, a ne samo na ljekare, na radnom mjestu tretira kao posebno krivično djelo.

To je juče potvrđeno za "Dan" iz resora zdravlja, na čijem je čelu ministar zdravlja dr Vojislav Šimun.

– Ministarstvo zdravlja je u više navrata kod Ministarstva pravde, koje je predlagač Krivičnog zakonika, intervenisalo da se obezbijedi krivičnopravna zaštita svih zdravstvenih radnika u obavljanju zdravstvene djelatnosti. To je nedavno i učinjeno, pa je ovom ministarstvu dostavljeno mišljenje na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona, koji je stavljen na javnu raspravu. Dakle, predloženo je da se obezbijedi krivičnopravna zaštita svim zdravstvenim radnicima, a ne samo doktorima – saopšteno nam je iz ministarstva.

Ističu da taj resor ostaje čvrsto u namjeri da ljekare i medicinsko osoblje zaštiti od fizičkih i verbalnih napada na radnom mjestu.

– Napominjemo i da pristup ovom problemu mora biti multidisciplinaran, te da sve institucije koje dijele nadležnosti iz oblasti ovakvih vidova ponašanja, takođe moraju zauzeti proaktivan stav i obezbijediti neophodan vid zaštite za medicinsko osoblje na radnom mjestu i prilikom obavljanja radnih zadataka – naglašavaju iz ministarstva.

Podsjećaju da je Vlada krajem jula prošle godine usvojila inicijativu ministra Šimuna o uvođenj posebnog krivičnog djela napada na lica koja obavljaju zdravstvenu djelatnost kroz izmjene i dopune Krivičnog zakonika Crne Gore.

– Podsjećamo da je nakon čestih napada na medicinsko osoblje Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore, uz podršku Ministarstva zdravlja, Fonda za zdravstveno osiguranje i Uprave policije, uveden sistem fizičko-tehničkog obezbjeđenja objekata hitne medicinske pomoći na nivou države, koji obezbjeđuje brzu reakciju policije pritiskom na taster alarm koji je instaliran u ovim objektima. Ministarstvo u saradnji sa drugim zdravstvenim ustanovama razmatra da ovaj model bude uveden i u ostale objekte zdravstvene zaštite – kazali su nam u Ministarstvu zdravlja.

Nakon napada u podgoričkom Urgentnom centru, medicinari dobili 24-časovnu zaštitu

Istraživanje je pokazalo da je za šest mjeseci prošle godine 11 odsto medicinskih radnika bilo izloženo fizičkim napadima, dok je verbalni napad doživjelo 79 odsto ljekara domova zdravlja i čak 95 odsto doktora Hitne pomoći.
Nakon incidenta u Urgentnom centru 14. februara, kada je, prema tvrdnjama zaposlenih, medicinska sestra fizički napadnuta na radnom mjesu, zaposleni su organizovali svakodnevna okupljanja zahtijevajući danonoćno obezbjeđenje, beneficirani radni staž i krivičnopravnu zaštitu kao za ljekare.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
05. april 2025 23:10