Do blokade suda, uprkos što su raspisani konkursi za izbor dvoje sudija, može doći u maju, kada će sudija Budimir Šćepanović najvjerovatnije otići u penziju.
Izbor sedmog sudije u prošloj godini, uprkos konkursu i velikom broju prijavljenih kandidata, bio je neuspješan, a ako se takva praksa nastavi i u ovoj godini, neizvjesno je kada će se ova sudska instanca uopšte i popuniti.
Komentarišući novonastalu situaciju, nekadašnji predsjednik Ustavnog suda, prof. dr Blagota Mitrić, istakao je da je US najvažniji državni organ, iz prostog razloga što je on poslednja instanca za rješavanje važnih sporova, između ostalog i izbornih.
– Ovaj naš Ustavni sud bi se, po međunarodnom pravu, mogao nazvati "hramajući" Ustavni sud. Izraz "hramajući" u pravom smislu riječi znaći da mu nešto nedostaje. Da pođemo od najelementarnijih stvari, kao što je sporost u rješavanju predmeta, što je karakteristika za naš US, a da ne nabrajam ostale razloge, jer je Ustavni sud u poslednjih 10, a možda i više godina sud bez integriteta, zato što skoro od 10 i više godina nikad nijesu radili i odlučivali u kompletnom sastavu od sedam sudija i zato što nijesu u stanju da rješavaju elementarne sporove, iako su po Ustavu u njihovoj nadležnosti, o čemu svjedoči najnovija stvar da je pomoćni organ Skupštine preuzeo njihovu nadležnost. Sadašnja situacija je da ima pet sudija, od kojih jedan u maju ide u penziju i ostaju četiri, a da bi se donijele odluke sve sudije trebalo bi da glasaju, što je gotovo nemoguće, naročito ako pođemo od činjenice da Ustavni sud od prije 15 i više godina sastavljaju političke stranke, umjesto da se za sudiju biraju istaknuti pravnici, što propisuje Ustav Crne Gore. Kao što sud kao institucija nema integritet, logično je da i sudije US nemaju integritet u profesionalnom smislu – ocijenio je Mitrić.
Kako je naglasio, najgore od svega je što se sudije US ne biraju po ustavnim uslovima, nego isključivo voljom političkih stranaka.
– Ova činjenica upućuje nas na opravdanu bojazan da će uzalud biti raspisivanje javnog poziva i čitava procedura oko izbora sudija – zaključuje Mitrić.
Ustavni sud je krajem godine ostao sa petoro sudija, nakon što je Skupština, bez obavještenja od strane US, penzionisala sudiju Draganu Đuranović, što je izazavalo političku krizu i blokadu sjednica parlamenta od strane opozicije. Tako se krovna instanca, koja bi trebalo da bude garant funkcionalnosti pravnog sistema, ponovo našla u poziciji da ne može da donosi pojedine odluke.