Sa predstavljanja nacrta Strategije za reformu obrazovanja / - MPNI
16/12/2024 u 10:46 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

MPNI i Unicef predstavili nacrt Strategije za reformu obrazovanja

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija i Predstavništvo Unicefa u Crnoj Gori, uz podršku Delegacije Evropske unije, organizovali su predstavljanje nacrta Strategije za reformu obrazovanja (2025–2035), ključnog dokumenta koji definiše pravce razvoja obrazovnog sistema Crne Gore za narednih deset godina.

Događaj je održan u Naučno-tehnološkom parku u Podgorici.

Govornici na događaju bili su ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić Stojanović, Liselotte Isaksson, zamjenica šefa Sektora za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, i Mikele Servadei, šef predstavništva Unicefa u Crnoj Gori. Nacrt Strategije za reformu obrazovanja predstavila je Marija Gošović, generalna direktorica Direktorata za gimnazijsko i stručno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija.

Predstavljanje strategije okupilo je predstavnike ambasada, državnog sektora, međunarodnih organizacija, nevladinog sektora, akademske zajednice, roditelja i nastavnika, koji su zajedno diskutovali o prioritetima i izazovima reforme obrazovanja.

Ova strategija obuhvata ključne pravce razvoja obrazovnog sistema, uključujući ravnomjernu dostupnost obrazovanja, smanjenje socijalnih i regionalnih razlika, te osposobljavanje djece i mladih za život u savremenom društvu kroz razvoj relevantnih vještina i kompetencija.

Strategija za reformu obrazovanja obuhvata četiri ključna strateška cilja:

Strateški cilj 1: Obrazovni sistem pruža visokokvalitetno, dostupno i pravično obrazovanje koje podstiče cjelovit razvoj sve djece i adolescenata i otporan je na izazove i rizike.

Strateški cilj 2: Svi zaposleni u vaspitno-obrazovnim ustanovama jednako i u punoj mjeri podržavaju kvalitet i pravičnost obrazovanja, razvijaju sve ključne kompetencije i vještine učenika i imaju pozitivne stavove i visoka očekivanja u odnosu na svu djecu i mlade.

Strateški cilj 3: Unapređenje kvaliteta i pravičnosti u sistemu obrazovanja putem poboljšanog upravljanja i finansiranja, s naglaskom na upotrebu dokaza i učešće u procesu donošenja odluka.

Strateški cilj 4: Obrazovna infrastruktura i nastavna sredstva podržavaju savremene metode i tehnike rada i obezbjeđuju visokokvalitetan, dostupan i inkluzivan ambijent za realizaciju nastavne prakse.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović naglasila je značaj ovakvih inicijativa za budući razvoj zemlje.

- Ova strategija je obećanje da ćemo svakom djetetu omogućiti kvalitetno, pravedno i inkluzivno obrazovanje koje ga priprema za život. Naš cilj je da osiguramo da svako dijete u Crnoj Gori ima pristup obrazovanju koje ga priprema za izazove savremenog svijeta, kroz sticanje relevantnih znanja i vještina. Posebnu pažnju posvetićemo osnaživanju nastavnika i vaspitača, kako bi pružili adekvatnu podršku djeci iz osjetljivih grupa i njihovim porodicama, stvarajući inkluzivno i podsticajno školsko okruženje. Na taj način radimo na prevenciji ranog napuštanja škole i omogućavamo djeci da ostvare svoj puni potencijal - Jakšić Stojanović.

image

Anđela Jakšić Stojanović

- MPNI

- Ova strategija je od suštinskog značaja,  ne samo za Vladu, već i za svakog učenika, nastavnika, roditelja i građanina koji će biti direktno pogođeni ovom reformom. Zadovoljni smo što su resursi EU omogućili sprovođenje intenzivnog procesa konsultacija, tokom kojih se čuo glas svakog relevantnog aktera. Međutim, koliko god konsultacije bile važne, implementacija je ono što će na kraju odrediti uspjeh strategije. Zato sada treba osigurati njenu efikasnu i održivu realizaciju, uz mjerljive rezultate, a prvi korak je donošenje Akcionog plana - istakla je Liselotte Isakson, zamjenica šefa Sektora za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.

MPNI: Objavljeni Programi javne rasprave o tekstu Nacrta zakona o stručnom obrazovanju i gimnaziji

– Strategija se temelji na ključnim preporukama Analize sektora obrazovanja i u skladu je s nacionalnim i međunarodnim strateškim okvirima i standardima. Što je još važnije, ova strategija u potpunosti uključuje preporuke onih kojih se najviše tiče: djece i adolescenata, njihovih roditelja i staratelja i nastavnika, jer oni najbolje znaju s kojim se izazovima suočavaju, kao i koji su najbolji načini da se oni riješe. Sada je trenutak kada imamo priliku da  investiramo u djecu od njihovog ranog razvoja do adolescencije, i tu priliku moramo iskoristiti. Ulaganje u ljudski kapital Crne Gore ključno je  za pristupanje EU i istovremeno je i put razvoja za cijelu zemlju – poručio je Mikele Servadei, šef predstavništva Unicefa u Crnoj Gori, na današnjoj prezentaciji nacrta nove, desetogodišnje strategije reforme obrazovnog sistema.

Cilj događaja bio je da se pokrene konstruktivna diskusija sa ključnim akterima u obrazovnom sektoru i da se pruži prilika za razmjenu mišljenja koja će unaprijediti finalnu verziju Strategije. Učesnici su iznijeli brojne prijedloge i sugestije koje će biti uzete u obzir u procesu finalizacije.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija i Predstavništvo Unicefa u Crnoj Gori zahvalili su svim prisutnima na učešću i podršci, te pozvali širu javnost da se uključi u javnu raspravu o strategiji, koja će oblikovati obrazovni sistem Crne Gore u narednih deset godina.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
15. januar 2025 00:00