Državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i inovacija (MPNI) i Nacionalna koordinatorka za pametnu specijalizaciju u Crnoj Gori mr Marijeta Barjaktarović Lanzardi učestvovala u onlajn prezetntaciji, koji je organizovalo Udruženje istraživačkog centra Evropske komisije (DG JRC) pod nazivom „Pametna specijalizacija na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: Ključna dostignuća i izazovi“.
Cilj događaja bilo je predstavljanje podrške koju DG JRC pruža ekonomijama u Regionu i njihovih analiza i nalaza kada je u pitanju pametna specijalizacija na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, kao i predstavljanje ključnih dostignuća i izazova ekonomija u kreiranju i implemetaciji ovog važnog EU koncepta strateškog planiranja u oblasti inovacija.
Crna Gora, kao prva zemlja van Evropske unije koja usvojila Strategiju pametne specijalizacije (S3) 2019. godine i uskladila implementacioni okvir sa preporukama DG JRC, ušla je u petu, završnu godinu implementacije i iza sebe već ima mnoštvo uspješnih priča i naučenih lekcija iz ovog procesa koje nesebično dijeli sa različitim regionalnim i međunarodnim partnerima. Značaj i napredak ovog procesa u Crnoj Gori prepoznat je, drugu godinu za redom, i u Izvještaju Evropske komisije za Crnu Goru, gdje je dobar napredak u Pregovaračkom poglavlju 25: Nauka i istraživanje zabilježen upravo zahvaljujući održavanju kontinuiteta implementacije Strategije S3.
- Za Crnu Goru, pametna specijalizacija nije predstavljala zadatak koji treba ispuniti u cilju usklađivanja sa EU standardima ili još jednu strategiju koju je trebalo napisati i usvojiti, za nas je S3 postao pokretač ključnih reformi u oblasti inovacione politike i motiv za objedinjavanje ključnih inicijativa i nacionalnih snaga za jačanje konkurentnosti države - navela je ona.
Ona je, takođe, predstavila trenutne aktivnosti na finalizaciji Smjernica za komunikaciju S3 u Crnoj Gori i eksternoj evaluaciji S3 za period 2019-2022, kao i aktivnosti Savjeta za inovacije i pametnu specijalizaciju i drugih tijela koji čine dio Okvira za implementaciju, poput inovacionih radnih grupa, Međuinstitucionalne S3 grupe, Fonda za inovacije Crne Gore i inovacionih infrastruktura, ali i šire inovacione zajednice.
Ključni partner Crne Gore na ovom putu bio je Udrženi istraživački centar Evropske komisije i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), kroz implementaciju druge faze projekta a „Unapređenje sistemske podrške inovacijama i razvoju MMSP - Norveška za vas”, dok je podrška došla i u okviru IPA TASIS3 projekta „Tehnička podrška implementaciji Strategije pametne specijalizacije u Crnoj Gori“. Sve strane su kumulativno doprinijele jačanju kapaciteta nacionalnog S3 tima i strukture koja je uključena u implementaciju Strategije u Crnoj Gori, ali i značajnom unapređenju programskog okvira, uz uspješno realizovanih više analiza i dokumenata.
Kontinuitet implementacije Strategije u Crnoj Gori i adekvatna apsorpcija dostupne partnerske podrške omogućena je snažnom političkom podrškom procesu od strane svih vlada koje sprovode proces i snažnom nacionalnom timu, koji funkcioniše u jasnoj i posvećenoj institucionalnoj strukturi, navodi se u saopštenju MPNI.
U završnom dijelu događaja, učesnici su razmijenili mišljenja o budućim izazovima u sprovođenju pametne specijalizacije i mogućnostima umrežavanja i zajedničkih projekata u prioritetnim oblastima od zajedničkog interesa.